سوالات متداول
کد خبر : 1288تاریخ ثبت : 1399/8/27 13:03:07

مطالبه کشاورزان استان بوشهر در تعدیل قیمت آب‌بهای نخیلات بررسی می‌شود‌

افزایش قیمت آب‌بهای نخیلات به ازای هر اصله نخل از 2335 تومان به 4 هزار تومان سبب رنجش خاطر و نگرانی کشاورزان نخل‌دار شده است که برای تعدیل این قیمت خواستار چاره‌اندیشی مسئولان هستند.

 یکی از ظرفیت‌های مهم کشاورزی استان بوشهر کشت نخل و تولید خرما و تولید سالانه 165 هزار تن محصول خرما، این استان را به قطب این محصول تبدیل کرده است.

استان بوشهر با 6میلیون اصله نخل سالانه حدود 165 هزار تن تولید خرما دارد که شهرستان‏‌های دشتستان، تنگستان و جم قطب‎های اصلی تولید خرما در این استان هستند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر با بیان اینکه برداشت محصول خرما در استان به پایان رسیده است اظهار داشت: کشاورزان این استان امسال از 6 میلیون اصله نخل در سطح 34 هزار هکتار بیش از 164 هزار تن خرما، خارک و رطب برداشت کردند.

محمدتقی منوچهری ارقام مهم محصول خرمای استان بوشهر را کبکاب، زاهدی، شهابی و دیگر گونه‌ها دانست و افزود: 70 درصد نخل‌های استان بوشهر در دشتستان قرار دارد که در این شهرستان توجه ویژه‌ای به طرح‌های نخلداری می‌شود.

وی حمایت از کشاورزان را یکی از اولویت‌های سازمان جهاد کشاورزی دانست و تاکید کرد: در راستای بهبود وضعیت آبیاری در نخیلات، طرح نخلستان برای تغییر بیاری از روش سنتی به نوین در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی تصویب و اکنون در نخسلتان‌های دشتستان اجرایی شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر هزینه تولید هر کیلوگرم خرما را 5 هزار و 600 تومان دانست و تصریح کرد: اکنون قیمت خرما به صورت فله‌ای بین 8 هزار تا 9هزار و 500 تومان است که این قیمت در بسته‌بندی بین 12 هزار تا 15 هزار تومان در باغات استان بوشهر به فروش می‌رسد.

منوچهری از افزایش نرخ آب‌بهای نخیلات خبر داد و بیان کرد:  قیمت آب‌بهای نخیلات به ازای هر اصله نخل از 2335 تومان به 4 هزار تومان افزایش یافته که کشاورزان خواستار تعدیل این قیمت هستند.

وی از تشکیل جلسات تخصصی با حضور نخل‌داران، کشاورزان، مسئولان آبیاری، تعاونی‌ها و دیگر مسئولان خبر داد و تاکید کرد: در این جلسه کشاورزان خواستار تعدیل این قیمت و چاره‌اندیشی مسئولان ذیربط شدند و قرار است در کارگروه ماده 11 به این مهم پرداخته شود.

در همین حال نماینده مردم دشتستان در مجلس شورای اسلامی  با اشاره به افزایش قیمت آب‌بهای نخیلات خواستار بازگشت قیمت آب‌بها به نرخ قبل یا بخشودگی آن به کشاورزان شد.

ابراهیم رضایی، حل مشکلات نخل‌داران دشتستانی را مورد تاکید قرار داد و بیان کرد: تولید خرما یکی از مهم‌ترین فعالیت کشاورزان دشتستانی است چراکه بیشتر مردم این شهرستان از طریق نخل‌دارای امرار معاش می‌کنند و باید تسهیلات لازم برای این کشاورزان فراهم شود.

وی با بیان اینکه حمایت از  نخل‌داران باید مورد توجه همه مدیران دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط باشد تاکید کرد: فراهم کردن انگیزه برای فعالیت نخل‌داران امری مهم و ضروری است.

اخبار مرتبط
  کلمات کلیدی
  ثبت دیدگاه  هواشناسی


  خدمات قابل ارائه توسط مراکز جهاد کشاورزی
  توصیه های کشاورزی
  پیام نیروی انتظامی
  یکی از آسیب ها و تهدیدات کار با شبکه های اجتماعی وابستگی و اعتیاد به حضور در فضای شبکه می باشد. 97/6/31
  مرجع رسیدگی به پیشنهادات، انتقادات ، شکایات
  
  آمار بازدید
  آنلاین :۱
  بازدید امروز : ۱
  بازدید دیروز : ۰
  بازدید ماه : ۱
  بازدید کل : ۱
  آدرس IP : ۳٫۲۳۸٫۱۹۰٫۸۲
  آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۹/۹/۶