سوالات متداول
کد خبر : 1957تاریخ ثبت : 1401/10/29 22:34:56

تحول در نخل‌داری و تولید خرما نیازمند برنامه راهبردی ۵۰ ساله است

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر گفت: تحول در عرصه نخل‌داری و تولید خرما در کشور نیازمند طراحی و تدوین برنامه راهبردی یکپارچه و بلند مدت ۵۰ ساله است.

آیت الله غلامعلی صفایی بوشهری روز پنجشنبه در همایش ملی خرما در بوشهر بیان کرد: ایران سومین کشور تولید کننده این محصول در جهان است اما با همه تلاش‌های تاریخی صورت گرفته و حجم بالای تولید، در عرصه بازرگانی در سطح بین الملل رتبه مناسبی ندارد که این مساله باید مورد پژوهش قرار گیرد.

وی افزود: تولید و صادرات این محصول هنوز نتوانسته است چنانکه باید برای کشور منجر به قدرت رقابت بین المللی و اقتدار شود و علت این مساله فقدان نگاه جامع و نداشتن برنامه ریزی کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت و نبود مدیریت واحد در این عرصه است.

صفایی بوشهری پیشنهاد کرد: در وهله نخست نظام حکمرانی و همه دستگاه‌های دخیل در تولید و بازرگانی خرما اقدام به تشکیل یک کارگروه واحد کنند و سپس یک سیاست ۵۰ ساله طراحی و در مجلس تصویب شود تا دولت‌ها بر آن اساس عمل کنند و همه بدانند در چه راهی گام بردارند.

وی ادامه داد: در این مسیر تولید کننده و بازرگان باید پشتوانه حمایتی داشته باشند و در این صورت چندین برابر این تسهیلات برای کشور ارزآوری می‌شود که می‌تواند در دیگر عرصه‌ها به جریان انداخته شود.

نماینده ولی فقیه در استان بوشهر با بیان اینکه اکنون بیش از ۴۰۰ گونه خرما در جهان و نزدیک به ۱۰۰ گونه در ایران تولید می شود، گفت: کشور در تولید این محصول با مشکلاتی روبرو است و بخش بزرگی از آب مصرفی در کشت غرق آبی برای تولید خرما استفاده می‌شود که هم به خاک و هم به استحکام نخل و شادابی محصول آن ضربه می‌زند؛ بنابراین ما در این تولید به تحولات دانش بنیان نیاز داریم.

وی با تاکید بر اینکه باید خام فروشی خرما در کشور کم شود، افزود: در زمینه نگهداشت طولانی مدت خرما و تقویت سیستم های فیزیکی این حوزه باید تدبیر شود.

صفایی بوشهری گفت: باید در استان‌های خرما خیز مانند بوشهر، کرمان، سیستان و بلوچستان، خوزستان و فارس یک شهرک دانش بنیان به معنای دقیق حمایت کننده از تولید، برداشت، صنایع تبدیلی و بازرگانی حضوری و مجازی ایجاد و یک منطقه به عنوان هاب فروش الکترونیک شناسایی شود تا کل جهان از این طریق با بازار خرمای ایران ارتباط برقرار کنند.

وی اقدام دانش بنیان برای حراست از ژن و مقابله با آفات نخیلات را از دیگر نیازهای این صنعت دانست و اضافه کرد: در نخل‌داری نیازمند جوانگرایی در نیروی انسای هستیم زیرا در غیر این صورت با گسست نسلی در این فعالیت مواجه می‌شویم که آسیب زننده است.

نماینده ولی فقیه در استان بوشهر با بیان اینکه اکنون میانگین سنی نخل‌داران بوشهری ۵۳ تا ۵۵ سال است، تاکید کرد: باید وزارت علوم و جهاد کشاورزی با ایجاد موسسه ها و دانشکده های تخصصی عملی و تولید علم و فناوری این حوزه، به توانمندی نیروی انسانی در این عرصه کمک کنند که درآمدزایی بالایی برای صنعت خرمای کشور به همراه می‌آورد.

صفایی بوشهری با بیان اینکه نخل‌داری و تولید خرما صنعت بسیار گسترده ای است، گفت: گردشگری نخیلات یکی از حوزه‌هایی است که در کشور کمتر به آن توجه شده است.

وی یاد آورشد: نخل‌داری بخش بزرگی از اقتصاد و امنیت غذایی جهان را به خود اختصاص می‌دهد و یکی از بخش های مهم در مهندسی امنیت غذایی و نقش آفرین در آینده دنبا است.

صفایی بوشهری اظهار کرد:از این رو نخل‌داری فعالیتی استراتژیک، خرما کالایی راهبردی و در نظم نوین جهانی موثر است.

اخبار مرتبط
  کلمات کلیدی
  ثبت دیدگاه  کمیته بهره‌وری
  کمیته بهره‌وری سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر
  گزارش عملکرد سازمان
  سازمان جهادکشاورزی به تفکیک سال
  مناقصات سازمان
  جهت مشاهده لیست مناقصات بر روی لینک زیر کلیک کنید
  سایر خبرها
 • تحول آبزی‌پروری با تکمیل زنجیره پرورش ماهی در قفس/ طرح‌های آبزی‌پروری حمایت می‌شوند
 • پروژه حوزه ورزش و جوانان در تنگستان با حضور وزیر جهاد افتتاح شد
 • نهال کاری وزیر جهاد کشاورزی در دلوار جهت تحقق شعار کاشت ۱ میلیارد اصله نهال در کشور
 • بوشهر با تولید ۶۱ هزار تن میگوی پرورشی قطب میگوی کشور است
 • عملیات اجرایی کارخانه گچ با سرمایه گزاری ده هزار میلیاردی در تنگستان آغاز شد
 • ادای احترام وزیر جهاد به قبور شهداء و شهید رئیسعلی دلواری
 • با حضور وزیر جهاد کشاورزی عملیات اجرایی طرح های پرورش میگو در دلوار آغاز شد
 • عملیات اجرایی اولین شهر مولد کشاورزی کشور در دلوار آغاز شد
 • برنامه سفر وزیر جهاد کشاورزی در استان بوشهر اعلام شد
 • عملیات اجرایی ۶۲۴ واحد مسکونی کارکنان جهاد کشاورزی استان با حضور وزیر آغاز می شود
 • برای اولین بار در کشور، عملیات اجرایی شهر مولد کشاورزی در تنگستان آغاز می شود
 • میز خدمت وزارتخانه جهاد کشاورزی در بوشهر راه اندازی شد
 • توزیع ۷۰۰۰ تن کالای اساسی در استان بوشهر با قیمت مصوب
 • جوجه ریزی تامین گوشت مرغ ایام عید و رمضان در استان بوشهر انجام شد
 • هواشناسی


  خدمات قابل ارائه توسط مراکز جهاد کشاورزی
  توصیه های کشاورزی
  مرجع رسیدگی به پیشنهادات، انتقادات ، شکایات
  
  آمار بازدید
  آنلاین :۱
  بازدید امروز : ۱
  بازدید دیروز : ۰
  بازدید ماه : ۱
  بازدید کل : ۱
  آدرس IP : ۳٫۲۳۶٫۲۰۷٫۹۰
  آخرین بروزرسانی : ۱۴۰۲/۱/۸