سوالات متداول
کد خبر : 1966تاریخ ثبت : 1401/11/11 12:13:18

دم مسیحایی دولت سیزدهم برای جوان سازی نخیلات بوشهر

جوان‌سازی و اصلاح و احیای نخیلات همواره از مطالبه‌های مهم باغ‌داران استان بوشهر بود که در سفر استانی رئیس جمهور و هیات دولت سیزدهم مصوب و وعده شد و اکنون با ابلاغ اعتبار و تحقق وعده پرداخت تسهیلات بارقه امید در دل تولیدکنندگان میوه شیرین گرمسیری برای رونق دوباره نخلستان‌ها ایجاد شده است.

در استان بوشهر ۶ میلیون اصله نخل در سطح ۳۴هزار هکتار وجود دارد که از این مجموع چهار میلیون و ۵۰۰ هزار اصله در سطح ۳۱ هزار هکتار بارور هستند و سالانه به صورت میانگین ۱۶۰ تا ۱۷۰ هزار تن خرما تولید می‌کنند که این میزان تولید باعث شده تا این استان به عنوان یکی از قطب‌های تولید این میوه شیرین گرمسیری و راهبردی در کشور شناخته شود.

در زمان حاضر ۱۸ هزار هکتار از نخلستان‌های این استان باغ‌های درجه ۲ و ۳ هستند که برخی از آنها به حذف و جایگزینی یا عملیات نوسازی و بهسازی نیاز دارند.

بافت سنتی نخیلات استان بوشهر با توجه به افزایش هزینه‌های تولید بویژه در باغ‌های درجه ۲ و ۳ همواره از جمله نگرانی و دغدغه نخل‌داران این استان بوده و در همین ارتباط بود که مصوبه اصلاح، احیاء، حذف و جایگزینی (جوان سازی) نخلستان‌ها در راستای استفاده بهینه از منابع، نهاده‌ها و افزایش بهره‌وری اقتصادی، بهبود سرمایه‌گذاری، رونق بخشی به فرایندهای زنجیره ارزش این محصول، ارزش افزوده و اشتغال اثر بخش در سفر هیات دولت به این استان مطرح و با تصویب آن در دستور کار سازمان جهاد کشاورزی این استان قرار گرفت.

طرح نجات و اصلاح و احیای نخیلات استان بوشهر از چند سال پیش در این استان به اجرا درآمد و مستلزم تخصیص اعتبار بود که در دور اول سفر هیات دولت در مهرماه سال گذشته ۵۰ میلیارد تومان از محل کمک‌های فنی و اعتباری بابت جوان سازی و توسعه نخلستان‌ها مصوب شد که این اعتبار در زمان حاضر تخصیص یافته و توزیع آن بین شهرستان‌ها انجام شده است و بانک‌های عامل در حال تشکیل پرونده به منظور پرداخت به متقاضیان هستند.

اجرایی شدن مصوبه اصلاح، احیاء، حذف و جایگزینی نخیلات یکی از مهمترین مصوبه‌های دور نخست سفر رئیس جمهور و اعضای هیات دولت به استان بوشهر در بخش کشاورزی از سوی دولتمردان سیزدهم برای نخل‌داران بوشهری امید بخش شد.

براساس این مصوبه ارزشمند باید ۴۰ میلیارد تومان با سهم مساوی توسط سازمان برنامه و بودجه و وزارت جهاد کشاورزی و ۱۰میلیارد تومان از محل اعتبارات استانی برای این کار هزینه شود.

اکنون با تخصیص و ابلاغ این اعتبار وعده دولت سیزدهم همچون دم مسیحایی برای جوان سازی نخیلات استان بوشهر رنگ تحقق به خود گرفته و امروز با تلاش مسئولان سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر از مبلغ ۵۰ میلیارد تومان مصوب تاکنون ۴۱ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان از محل کمک‌های فنی و اعتباری بابت اصلاح و نوسازی نخیلات این استان بوشهر تخصیص یافته، توزیع اعتباری بین شهرستان‌ها انجام شده و بانک‌های عامل تاکنون ۵۶ درصد آن را به نخل‌داران پرداخت کرده اند.

در این ارتباط همچنین براساس برنامه ریزی انجام شده تلاش می‌شود برای حذف و جایگزینی نخیلات تسهیلات با کارمزد ۹ درصد با بازپرداخت ۱۰ ساله و برای آن دسته از افرادی که می خواهند باغ‌های خود را اصلاح کنند نیز این وام ها با بازپرداخت پنج ساله پرداخت می‌شود.

احیا و نوسازی ۱۸ هزار هکتار از نخیلات درجه ۲ و ۳ استان بوشهر

در زمان حاضر حدود ۱۸ هزار هکتار از نخیلات استان بوشهر معادل ۶۰ درصد نخیلات استان نیاز به اصلاح و نوسازی دارد که با نگاه ویژه دولت سیزدهم انتظار می‌رود از نظر عملکرد (کمیت و کیفیت) و حذف نخیلات غیر تجاری و غیر بازار پسند چهره باغ‌های این استان دگرگون شود.

میانگین سنی بیشتر نخلستان‌های استان بوشهر بیش از ۵۰ سال است که کم بارشی بیش از یک دهه اخیر موجب کاهش کمیت و کیفیت آب، نوبت آبیاری و تغذیه صحیح و اصولی باغ‌ها شده است.

به گفته معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر در زمان حاضر ۱۱ هزار هکتار از نخلستان‌های استان بوشهر درجه ۲ هستند که به اصلاح بستر باغ و انجام عملیات نوسازی و بهسازی نیاز دارند.

آنطور که کبری توکلی می‌گوید: در باغ‌های درجه ۲ مدیریت باغ ضعیف و برخی از درختان تکریب نشده اند و همین امر عاملی برای ایجاد آفت‌ها شده که بهبود سازی و بهینه کردن شرایط باغ برای رسیدن به عملکرد بالاتر الزامی است.

 

او ادامه می‌دهد: افزون براین استان بوشهر هفت هزار هکتار باغ درجه ۳ نیز دارد که به دلیل سن بالا پیر، کم بازده، فاقد بهره‌وری اقتصادی و غیر قابل رقابت در بازارهای صادراتی هستند که باید حذف شوند.

به گفته توکلی استان بوشهر ۳۴ هزار هکتار نخیلات دارد که حدود ۲۵ هزار هکتار از این سطح با شبکه آب‌های سطحی آبیاری می‌شود و بیشترین سطح مربوط به شهرستان دشتستان است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر ادامه می‌دهد علاوه بر کم آبی ضعف بنیه نخیلات به دلیل عمر بالا و غیراقتصادی شدن بعضی از باغ ها وجود برخی عوامل خسارت‌زای زنده از جمله آفات چوبخوار شامل سوسک کرگدنی و شاخک بلند خرما که از چندین سال پیش شروع و امروز تبدیل به آفات کلیدی و درجه یک باغ‌های خرما شده، اهمیت نوسازی نخیلات را دوچندان کرده است.

به گفته توکلی در زمان حاضر در ۶ هزار هکتار از باغ های استان بوشهر شدت آلودگی به آفات چوبخوار بسیار بالا بوده و تبدیل به کانون آلودگی شده و در ۱۸ هزار هکتار نیز خسارت آفات چوبخوار جدی است طوریکه اگر مدیریت تلفیقی اعمال نشود آنها نیز به کانون آلودگی تبدیل می‌شود.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت: به دلیل بافت سنتی نخلستان ها امکان انجام عملیات مکانیزه از قبیل داشت، برداشت، سمپاشی و تغذیه وجود ندارد به همین دلیل اجرای طرح اصلاح و احیای نخیلات نیازی ضروری است که امروز با تحقق این وعده رئیس جمهور در حال عملیاتی شدن است.

توکلی ادامه داد: تلاش می‌شود در قالب نوسازی و جوان سازی نخیلات ضمن حذف درختان مسن و قدیمی که تحمل کمتری به خسارت آفات دارند درختان جدید جایگزین آنها شده و بتوان با جوان سازی درختان، اعمال شیوه‌های اصولی به باغی، بهداشت باغ، همچنین مدیریت تلفیقی آفات چوبخوار و انجام عملیات مکانیزه گامی در راستای پایداری تولید برداشته شود.