سوالات متداول
 • ابلاغ الگوی کشت اراضی زراعی 98-97 استان بوشهر
 • اطلاع رسانی اخطاریه هواشناسی
 • بذور مورد نیاز کشاورزان استان بوشهر تامین شده است
 • استحصال ۲۰ میلیون متر مکعب آب در سازه‌های آبخیزداری استان بوشهر
 • کشت پایلوت کینوا در استان بوشهر
 • دو کارگاه آموزشی کشاورزی حفاظتی در استان بوشهر برگزار گردید
 • تعداد کلنی های زنبور عسل استان بوشهر سه برابر و تولید عسل آن سالانه به 400 تن افزایش یافته است
 • اقدامات ارزنده جهاد کشاورزی در جهت کاهش مصرف سموم و تولید محصول سالم
 • 6 هزار تن محصولات صنایع تبدیلی کشاورزی استان بوشهر صادر شد
 • برنامه ریزی برای تولید 4 میلیون تن چغندر پاییزه/ رکورد بی سابقه 1.6 میلیون تنی تولید شکر در 120 سال اخیر
 • کد خبر : 250تاریخ ثبت : 1396/1/8 13:22:21
  بازارهای سنتی

  بازارهای سنتی پاسخگوی کشاورزی تولید انبوه و اقتصادی نیست

  به گزارش ایانا از جهاد کشاورزی، محمود حجتی در دیدار نوروزی که با حضور جمعی از مدیران ارشد این وزارت و سایر دستگاه های اجرایی، تشکل های صنفی و نمایندگان مجلس شورای اسلامی،برگزار شد، رشد بهره وری و فعال سازی ظرفیت های مغفول بخش کشاورزی را از راهبردهای وزارت جهاد کشاورزی برای افزایش تولید و اشتغال در سال ۱۳۹۶ اعلام کرد.

  وی با تقدیر از توجهات مقام معظم رهبری، رئیس جمهوری و ارکان دولت نسبت به بخش کشاورزی،اختصاص نزدیک به هشت میلیارد دلار از محل صندوق توسعه ملی برای اجرای پروژه های آب و خاک در کشور را بی سابقه عنوان کرد و افزود: با اجرای پروژه های آب و خاک از جمله طرح احیای ۵۵۰ هزار هکتار اراضی خوزستان و ایلام و همچنین توسعه سامانه های نوین آبیاری ضمن رشد بهره وری آب و جلوگیری از فرسایش خاک، عملکرد تولید محصولات کشاورزی در واحد سطح افزایش یافته است.

  حجتی با اشاره به این که توجه به بخش کشاورزی در فرهنگ مسئولان و مردم با تلاش دست اندرکاران رسانه ها ارتقا یافته،خاطرنشان کرد: قابلیت ها و ظرفیت های بی نظیر و مغفول فراوانی در بخش کشاورزی ایران وجود دارد که در صورت فعال سازی آنها با وضع موجود منابع آب و خاک و اقلیمی هم می توان به افزایش تولید و اشتغال در کشور دست یافت.

  وزیر جهاد کشاورزی،توسعه کشت های گلخانه ای،کشت ماهی در قفس و گیاهان دارویی را از ظرفیت های بخش کشاورزی کشور برای افزایش تولید و اشتغال اعلام و تصریح کرد: مصرف آب در کشت های گلخانه ای در مقایسه با کشت محصولات در فضای باز، تا ۹۰ درصد کاهش و تولید محصولات کشاورزی تا ۱۰ برابر افزایش می یابد.

  وی اضافه کرد: تولید محصولات گلخانه ای،سالم،استاندارد و مدیریت شده است و با هر هکتار احداث گلخانه برای ۱۰نفر از جمله دانش آموختگان بخش کشاورزی اشتغال ایجاد می شود.

  حجتی مساحت گلخانه های کشور را نزدیک به ۱۱ هزار هکتار اعلام و اضافه کرد: سال گذشته ۱۳۰۰ هکتار گلخانه در کشور احداث شده است.

  وزیر جهاد کشاورزی، کشت ماهی در قفس را از جمله ظرفیت های مغفول کشور عنوان کرد و گفت: با توسعه پرورش ماهی در قفس در آب های شمال و جنوب کشور ،تولید آبزیان در کشور یک میلیون تن افزایش می یابد.

  حجتی با اشاره به این که هم اکنون ۴۰۰ قفس در دریاهای شمال و جنوب و آب های داخلی نصب شده است،خاطرنشان کرد:۱۶ هزارتن آبزی به شیوه پرورش در قفس در سال ۹۵ تولید شد.

  وی افزود: در سال جاری تولید ۵۰ هزارتن آبزی به شیوه کشت در قفس پیش بینی شده است.

  وزیر جهاد کشاورزی با تاکید بر این که تولید محصولات کشاورزی باید براساس تقاضا و بازار داخلی و جهانی افزایش یابد،یادآور شد:در حالی که میزان جمعیت نسبت به سال ۵۷ حدود دو برابر شده،در این مدت تولید آبزیان در کشور از نزدیک به ۳۰ هزارتن به بیش از یک میلیون و ۵۰ هزارتن در سال ۹۵ افزایش یافته است. 

  وی با اشاره به این که برای آبزیان در بازار داخل و خارج از کشور تقاضا وجود دارد،گفت:سال گذشته ۲۲ هزارتن میگو در کشور تولید و ۱۵ هزارتن آن به سایر کشورها صادر شد.

  وزیر جهاد کشاورزی،آگاهی بخشی و فرهنگ سازی را در مصرف محصولات غذایی موثر عنوان کرد و افزود: امروزه کاهش مصرف نمک و شکر و افزایش مصرف آبزیان به فرهنگ مردم تبدیل شده است. 

  حجتی،توسعه کشت گیاهان دارویی نظیر عناب،زعفران و گل محمدی در اراضی دیم را از دیگر ظرفیت های بخش کشاورزی عناون کرد و گفت:گیاهان دارویی در بازار داخل و خارج از کشور مشتریان فراوانی دارد و توسعه کشت و فرآوری آن در قالب طرح های مصوب اقتصاد مقاومتی در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی قرار دارد.

  وزیر جهاد کشاورزی،پشتیبانی های دولت و مجلس در سه سال اخیر از بخش کشاورزی را در افزایش تولید محصولات کشاورزی موثر دانست و افزود:با اقدامات انجام شده، تولید شکر در کشور از ۱,۱ میلیون تن در سال ۹۲ به رکورد بی سابقه یک میلیون و ۶۵۰ هزارتن در سال ۹۵ افزایش یافته این درحالی است که سطح زیرکشت چغندرقند ۷۰ هزار هکتار کاهش یافته است.

  وی تصریح کرد:استفاده از بذر مناسب،توسعه مکانیزاسیون و سامانه های نوین آبیاری و همچنین انتقال فصل کشت از بهار به پاییز و بهره گیری از آب سبز (باران) از جمله عوامل افزایش تولید چغندر قند به شش میلیون تن در سال ۹۵ بوده است.

  حجتی در ادامه با اشاره به اجرای برنامه خوداتکایی در تولید دانه های روغنی گفت:سطح زیرکشت کلزا در سال زراعی جاری نسبت به سال قبل نزدیک به سه برابر افزایش یافته و با استفاده از ارقام مناسب اقلیم های سرد،معتدل و گرم و همچنین توسعه مکانیزاسیون، پیش بینی می شود در سال ۹۶ تولید کلزا در کشور نیز تا سه برابر افزایش یابد.

  وی افزود:با استفاده از ارقام جدید متوسط برداشت محصول کلزا به پنج تن در هکتار افزایش یافته است.

  وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به کاهش ۵۰۰ هزارتنی سطح زیرکشت گندم در سال زراعی جاری از اختصاص این اراضی به کشت کلزا خبر داد و گفت: تناوب کشت کلزا با گندم موجب آزادسازی ازت و تقویت خاک و همچنین کاهش آفات و افزایش تولید گندم می شود.

  حجتی با اشاره به این که در سال ۹۵ دانه های روغنی کشاورزان به طور کامل خریداری شد،خاطرنشان کرد: در طرح خوداتکایی دانه های روغنی افزایش ضریب خودکفایی کشور تا ۷۰ درصد در ۱۰ سال آینده پیش بینی شده است.

  وی تاکید کرد: در دولت یازدهم با اتخاذ سیاست های بازرگانی مناسب از جمله وضع تعرفه پایین تر برای کارخانه های روغن کشی تلاش شده به جای واردات روغن خام برای تامین نیاز داخلی، دانه روغنی وارد شود تا با فعال سازی کارخانه ها،ضمن تامین روغن از کنجاله آن برای خوراک دام نیز بهره گیری شود.

  وزیر جهاد کشاورزی بر لزوم تشکیل و تقویت زنجیره تولید از مزرعه تا سفره در بخش کشاورزی تاکید کرد و گفت:بازارهای سنتی پاسخگوی «کشاورزی تولید انبوه و اقتصادی» نیست و برای برخورداری تولیدکنندگان از ارزش افزوده تولید و حفظ حقوق مصرف کنندگان باید زنجیره تولید از مزرعه تا سفره در بخش کشاورزی تقویت شود.

  وی با اشاره به این که در کشور فرانسه به عنوان کشوری پیشرفته از نظر کشاورزی و صنعتی،اتحادیه های تولیدی عرضه محصولات کشاورزی در داخل و بازارهای صادراتی برعهده دارند،بر لزوم تقویت اتحادیه ها و تشکل های کشاورزی کشور برای مدیریت تولید و بازاررسانی محصولات کشاورزی تاکید کرد.

  حجتی تصریح کرد: برای تقویت زنجیره تولید مزرعه تا سفره باید صنایع تبدیلی و تکمیلی،صنایع غذایی،بسته بندی و فرآوری در مناطق تولید در روستاها ایجاد شود تا ضمن اشتغال و درآمدزایی،جمعیت روستاها نیز تثبیت شود.

  وزیر جهاد کشاورزی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به لزوم و مزایای جایگزینی قیمت تضمینی به جای خرید تضمینی،از اقدام بورس کالای کشاورزی در معاملات محصول جو تفدیر کرد و گفت: با این افدام،دولت ۷۰۰ میلیارد تومان نقدینگی کمتری اختصاص داد.

  وی سپس بر لزوم پرداخت به موقع سهم کشاورزان و حفظ اعتماد کشاورزان به بورس کالا تاکید کرد.

  اخبار مرتبط
  کلمات کلیدی
  ثبت دیدگاه  سایر خبرها
 • کارگاه آموزشی آنفولانزای فوق حاد پرندگان در شهرستان گناوه برگزار گردید
 • دیدار بهره برداران بخش کشاورزی با مسئولان استان
 • کارگاه آموزشی بيماری های دامی در شهرستان گناوه برگزار گردید
 • ترکیت SAIKON و دینوتفوران غیرمجاز می باشند
 • برگزاری کارگاه آموزشی زنبورداری نوین در استان بوشهر
 • دوره آموزشي بازاريابي و فروش محصولات دام و طیور در شهرستان گناوه برگزار گردید
 • کارگاه آموزشي بهداشت و جايگاه نگهداري دام در شهرستان گناوه برگزار گردید
 • دوره آموزشي تغذيه صحيح دام ها در شهرستان گناوه برگزار گردید
 • بهره برداری از 13 واحد تولیدی صنایع تبدیلی کشاورزی در سال اقتصاد مقاومتی
 • کارگاه آموزشی تغذیه گندم و کلزا در استان بوشهر برگزار گردید
 • کارگاه آموزشی بهداشت محیط کار در کشاورزی در شهرستان عسلویه برگزار گردید
 • دو کشاورز شهرستان عسلویه حائز رتبه برتر استانی شدند
 • کارگاه آموزشی کاربرد کولتیواتور باغی در شهرستان تنگستان برگزار شد
 • کارگاه آموزشی روش های نوین پرورش شترمرغ در استان بوشهر برگزار گردید.
 • هواشناسی


  خدمات قابل ارائه توسط مراکز جهاد کشاورزی
  توصیه های کشاورزی
  پیام نیروی انتظامی
  در هنگام استفاده از دستگاه پایانه فروش مراقب باشید دوربین های امنیتی مغازه رمز شما را نبینند، شاید پایانه فروش مورد استفاده یک اسکیمر باشد. 97/1/19
  مرجع رسیدگی به پیشنهادات، انتقادات ، شکایات مراجعه کنندگان
  آمار بازدید
  افراد آنلاین:2
  بازدیدکنندگان امروز:82
  بازدیدکنندگان دیروز:1180
  بازدید کل:284861
  آخرین بروزرسانی: 1397/2/4 12:15:18

  آدرس IP :

  54.81.117.119