سوالات متداول
کد خبر : 466تاریخ ثبت : 1396/9/5 10:06:52
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر

خطر آفت سوسک سرخرطومی حنایی خرما در نخیلات استان بوشهر

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهرآفت بسیار خطرناک سوسک سرخرطومی حنایی خرما تهدیدی جدی برای نخیلات استان بوشهر است.

احمد سبحانی گفت: با توجه به اینکه اخیرا آفت بسیار خطرناک سوسک سرخرطومی حنایی خرما در شهرستان های لار و داراب استان فارس مشاهده شده، بیم سرایت آفت به باغات نخیلات استان می رود. لذا طرح پایش و ردیابی آفت مذکور در حال انجام است.

سبحانی افزود: هدف از ردیابی، آگاهی از ورود احتمالی آفت به نخلستان های استان بوده که این عملیات بر اساس پایش های چشمی و مشاهده علائم و همچنین استفاده از فرمون های مخصوص سوسک صورت می گیرد.

سبحانی تاکید نمود: باغداران از انتقال پاجوش از مناطق آلوده کشورهای حوزه خلیج فارس و همچنین شهرستان های سراوان، پارسیان و لار به طور جدی خودداری کنند و در صورت مشاهده علائمی نظیر تغییر رنگ در برگ ها، تراوش مایع قهوه ای رنگ در تنه، وجود سوراخ ( تونل لاروی در تنه ) جویده شدن بافت به همراه پوسیدگی و ... در اسرع وقت به مدیریت یا مراکز جهاد کشاورزی شهرستانها اطلاع رسانی نمایند.

 وی در پایان گفت: آفت سرخرطومی حنایی، حشره ای به رنگ قرمز متمایل به حنایی است با خرطوم بلند و خمیده که لاروهای آن از بافت درونی تنه و قاعده جوانه مرکزی برگ های تازه درختان تغذیه می کند.

اخبار مرتبط
کلمات کلیدی
ثبت دیدگاههواشناسی


خدمات قابل ارائه توسط مراکز جهاد کشاورزی
توصیه های کشاورزی
پیام نیروی انتظامی
یکی از آسیب ها و تهدیدات کار با شبکه های اجتماعی وابستگی و اعتیاد به حضور در فضای شبکه می باشد. 97/6/31
مرجع رسیدگی به پیشنهادات، انتقادات ، شکایات

آمار بازدید
آنلاین :۷
بازدید امروز : ۱۶۵
بازدید دیروز : ۱۴۵
بازدید ماه : ۷۳۵
بازدید کل : ۷۴۴۶۷۷
آدرس IP : ۱۰۷٫۲۳٫۱۲۹٫۷۷
آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۸/۲/۳۰