سوالات متداول
کد خبر : 469تاریخ ثبت : 1396/9/5 13:19:37
سرپرست مدیریت باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر

کشت پایلوت کینوا در استان بوشهر

سرپرست مدیریت باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر و مجری مسوول کشت پایلوت کینوا در استان از کشت دو رقم از گیاه كينوا برای اولین بار در سه نقطه از استان خبر داد.

سمیه فرح بخش هدف از کشت کینوا را اصلاح الگوی کشت عنوان کرد و گفت: این گیاه را به دلیل مقاوم به شوری و خشکی در اراضی لم یزرع کشت نمود.

فرح بخش وضعیت ارزآوری آن را مناسب ارزیابی نمود و گفت: این گیاه برای غذای کودک و افرادی که حساسیت به گلوتن غلات دارند مناسب است.

وی گفت: استان های خوزستان ، سمنان، یزد و سیستان بلوچستان نیز تا کنون در این زمینه کشت انجام داده اند.

فرح بخش افزود: این کشت برای اولین بار در سطح یک هکتار از اراضی استان (شهرستان های دیر ( 5/0 هکتار) تنگستان ( 25/0 هکتار )و  بوشهر ( 25/0 هکتار ) انجام گرفت.

وی اظهار داشت: گياه كينوا با نام علمي Chenopodium quinoa از خانواده Amaranthaceae و زیرخانواده Chenopodiaceae، گياهي است يك‌ساله، كه معمولا به منظور محصول دانه كشت مي‌شود ولي از برگ‌هاي جوان آن هم به عنوان سبزي تازه و يا پخته استفاده مي‌شود. برخی ژنوتیپ­ها کاربرد کشت علوفه­ای دارند. كينوا بومي كوه‌هاي آند در بوليوي، شيلي و پرو است که طي 5000 سال به طور مداوم مورد تغذيه مردم این مناطق بوده به طوری که در سال 2003، بولیوی و پرو با 88% تولید جهانی بزرگ‌ترین صادرکنندگان کینوا بودند.

اين گياه از سال 1987 براي اولين بار در كلرادو آمريكا به صورت تجاري كشت شد و اکنون يك محصول مناسب براي كشاورزان اكثر مناطق آمريكاي شمالي محسوب مي‌شود. دانه كينوا يك شبه غله با ارزش غذايي بالاست كه كم حجم و بسيار خوش‌هضم است و يك منبع غني از پروتئين، آهن، منيزيم، فيبر، فسفر و ويتامين B2 مي‌باشد  به طوري كه در كشورهاي آمريكاي جنوبي به خاويار سبز معروف است . اهميت غذائي کینوا مربوط به تركيب كامل اسيد آمينه، كلسيم ، فسفر و آهن بالا و سديم پائين است .

پروتئين كينوا از نظر كمي و كيفي بهتر از دانه غلات متداول است و تعادل اسيدآمينه‌اي مطلوب‌تري براي تغذيه انسان و دام نسبت به گندم دارد  و ليزين بالا (4/6-1/5 %) از مشخصه‌های بذر کینواست  که دو برابر گندم مي‌باشد. كينوا در آمريكا براي توليد آرد، سوپ، غلات صبحانه، تهيه غذا (به طور جداگانه و يا مخلوط با برنج پخته) و سالاد استفاده مي‌شود.

آرد كينوا به عنوان نشاسته كش‌دار در تركيب با آرد و يا دانه گندم و ذرت براي تهيه نان، بيسكويت و يا فرآوري غذا استفاده مي‌شود . سازمان خواروبار جهاني (FAO)، ارزش غذايي بالاي آن را با شيرخشك مقايسه كرد و به پیشنهاد چند کشور از جمله بولیوی، پرو و جمهوری آذربایجان و با تصویب مجمع عمومی سازمان ملل متحد سال 2013 را به نام كينوا نام‌گذاري كرد. تغيير آب و هواي ايران به سمت گرم و خشك و شور شدن تدريجي خاك‌هاي زراعي كشور از يك سو و تحمل بالاي گياه كينوا در مقابل خشكي، شوري و يخ‌زدگي  از سوي ديگر، بيانگر منطقي براي استفاده از كينوا به عنوان يك گياه مناسب براي رسيدن به كشاورزي پايدار، تغذيه مناسب و توليد صنعتي است. فائو توصيه نمود كه كينوا را حتي در اراضي فقير و لم‌يزرع در تناوب زراعي غلات به منظور كنترل علف هرز و بيماري‌ها قابل توصيه است. توسعه و ترويج كشت و تغذيه كينوا باعث تنوع‌بخشي به محصولات غذايي در كشور، تولید پایدار، افزایش درآمد کشاورزان و تأمين بخشي از نياز غذايي جامعه خواهد شد. کینوا به عنوان غذایی بدون گلوتن، یک گیاه دارویی هم محسوب می‌گردد. تحقيقات در زمينه اين گياه نشان داد كينوا در ايران قابل توليد و در آينده جايگاه مناسبي در زراعت خواهد داشت.

فائو عملکرد کینوا را به شرط مدیریت زراعی خوب، بین 3 تا 4 تن در هکتار پیش‌بینی کرد.

اخبار مرتبط
  کلمات کلیدی
  ثبت دیدگاه  هواشناسی


  خدمات قابل ارائه توسط مراکز جهاد کشاورزی
  توصیه های کشاورزی
  پیام نیروی انتظامی
  یکی از آسیب ها و تهدیدات کار با شبکه های اجتماعی وابستگی و اعتیاد به حضور در فضای شبکه می باشد. 97/6/31
  مرجع رسیدگی به پیشنهادات، انتقادات ، شکایات
  آمار بازدید
  افراد آنلاین:0
  بازدیدکنندگان امروز:0
  بازدیدکنندگان دیروز:0
  بازدید کل:778974
  آخرین بروزرسانی: 1397/11/17 12:24:37

  آدرس IP :

  3.80.38.5