سوالات متداول
 • رییس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی از صنایع شیلاتی استان بوشهر بازدید کرد
 • نخستین جشنواره ملی خرما روز پنجشنبه در بوشهر برگزار شد.
 • علی حیدری متولی منابع انسانی بخش کشاورزی استان بوشهر شد
 • کسب رتبه برتر مناسب سازی اماکن و ساختمان های اداری
 • غلامرضا منتظری به سمت سرپرست اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر منصوب شد
 • ملاقات مردمی رییس سازمان روزهای یکشنبه در محل میز خدمت صورت می گیرد.
 • کشاورزان مواظب خسارت باران و تگرگ باشند
 • پرورش شتر در استان بوشهر توسعه می یابد
 • 485 میلیارد ریال تسهیلات صندوق توسعه ملی بخش کشاورزی استان بوشهر پرداخت شد
 • رفع تداخلات قوانین موازی در پلاک های بوشکان و خواجه احمدی
 • کد خبر : 598تاریخ ثبت : 1397/2/24 07:45:57

  وزیر جهاد کشاورزی خواستار همکاری کشورهای منطقه برای مقابله با معضل کم آبی و ریزگردها شد

  محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی در نشست سازمان خواربار کشاورزی ملل متحد (فائو) خواستار همکاری کشورهای منطقه برای مقابله با معضل کم آبی و ریزگردها شد و گفت : بحران در خاورمیانه و شمال افریقا جدی است.

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایرنا، وزیر جهاد کشاورزی روز پنجشنبه با شرکت در سی و چهارمین نشست منطقه ای خاور نزدیک که در سازمان خواربار کشاورزی ملل متحد 'فائو' با حضور وزیران کشاورزی و مقامات بلند پایه ۲۸ کشور جهان در مقر این سازمان در رم گفت: منطقه خاورنزدیک با طیف گسترده ای از چالش ها از جمله تداوم خشکسالی ها، کم آبی و پدیده گردوغبار و ریزگردها مواجه است.

  وی ادامه داد: اصلی ترین چالش پیش روی کشورهای منطقه در حال حاضر نحوه غلبه بر تنش های محیطی و مقابله با مساله کم آبی و پیامدهای اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی است. این چالش ها نیازمند راه حل های منطقه ای است و تدوین یک برنامه جامع اقدام منطقه ای برای کاهش آسیب پذیری و افزایش سازگاری بخش کشاورزی در مقابل تغییرات اقلیمی، نیاز فزاینده منطقه ما است.

  وی سپس با اشاره به برخی راهبردها و برنامه های که در جمهوری اسلامی ایران طی چند سال اخیر به اجرا در آمد، ادامه داد : یکی از مهمترین راهبردهای ایران برای مقابله با روند نزولی منابع اب، بهبود بهره وری مصرف در کلیه سطوح به ویژه در مزارع است و طی ۴ سال اخیر برنامه ها و پروژه های عظیم ملی در این حوزه به اجرا درآمده است که به افزایش ۴۰۰ هزار هکتاری سطح زیر شبکه ابیاری و زهکشی نوین منجر شده است.

  وی با بیان این که شمال آفریقا و خاورمیانه یکی از مناطق تحت تاثیر ریزگردهاست و ایران از این پدیده آسیب دیده است، افزود: سالانه بیش از ۲ میلیارد تن مواد جامد بصورت ریزگرد وارد جو می شود. این منطقه به علت طوفان گرد و غبار هر ساله ۱۳ میلیارد دلار از تولیدات ناخالص داخلی را از دست می دهد .

  وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت:در مجموع تاکنون بالغ بر ۲ میلیون هکتار از مجموع اراضی آبی کشور مجهز به سیستم های آبیاری نوین شده است.این فعالیت مستلزم سرمایه گذاری ها و اعتبارات قابل ملاحظه ای می باشد که عمدتا به عنوان یارانه از طرف دولت در اختیار تولیدکنندگان و کشاورزان قرار گرفته است. توسعه کشت های متراکم و به ویژه توسعه گلخانه ها نیز یکی از راهبردهای مهم دولت برای مقابله با اثار کم ابی است. طی ۴ سال اخیر چهار هزار هکتار به سطح گلخانه های کشور اضافه شده است و سطح فعلی گلخانه در ایران به بیش از ۱۲ هزار هکتار می رسد.

  حجتی افزود: با توجه به محدودیت منابع آب شیرین در داخل سرزمین برای ' آبزی پروری' ،با بکارگیری تکنولوژی پرورش ماهی در قفس در دریاهای شمال و جنوب کشور و با نصب بیش از ۵۰۰ قفس با ظرفیت ۳۰ هزار تن، برنامه گسترده ای را در دست اقدام داریم. امیدواریم در ۵ سال اینده با این تکنولوژی به تولید ۲۰۰ هزار تن در سال دست بیابیم.

  'خوزه گراتسیانو داسیلوا' مدیر کل فائو نیز در این نشست با تاکید بر تقویت همکاری های منطقه ای در زمینه سازگاری با آثار تغییرات اقلیمی و خشکسالی ها، از آغاز یک پروژه ابتکارعمل منطقه ای با هدف مقابله با کم آبی و افزایش بهره وری مصرف آب در کشاورزی خبر داد و از نقش موثر جمهوری اسلامی ایران در شکل گیری و اجرایی شدن این ابتکار عمل منطقه ای قدردانی کرد.

  اخبار مرتبط
   کلمات کلیدی
   ثبت دیدگاه   سایر خبرها
   هواشناسی


   خدمات قابل ارائه توسط مراکز جهاد کشاورزی
   توصیه های کشاورزی
   پیام نیروی انتظامی
   یکی از آسیب ها و تهدیدات کار با شبکه های اجتماعی وابستگی و اعتیاد به حضور در فضای شبکه می باشد. 97/6/31
   مرجع رسیدگی به پیشنهادات، انتقادات ، شکایات مراجعه کنندگان
   آمار بازدید
   افراد آنلاین:9
   بازدیدکنندگان امروز:1755
   بازدیدکنندگان دیروز:2107
   بازدید کل:647965
   آخرین بروزرسانی: 1397/8/27 13:18:03

   آدرس IP :

   54.221.75.115