سوالات متداول
کد خبر : 598تاریخ ثبت : 1397/2/24 07:45:57

وزیر جهاد کشاورزی خواستار همکاری کشورهای منطقه برای مقابله با معضل کم آبی و ریزگردها شد

محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی در نشست سازمان خواربار کشاورزی ملل متحد (فائو) خواستار همکاری کشورهای منطقه برای مقابله با معضل کم آبی و ریزگردها شد و گفت : بحران در خاورمیانه و شمال افریقا جدی است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایرنا، وزیر جهاد کشاورزی روز پنجشنبه با شرکت در سی و چهارمین نشست منطقه ای خاور نزدیک که در سازمان خواربار کشاورزی ملل متحد 'فائو' با حضور وزیران کشاورزی و مقامات بلند پایه ۲۸ کشور جهان در مقر این سازمان در رم گفت: منطقه خاورنزدیک با طیف گسترده ای از چالش ها از جمله تداوم خشکسالی ها، کم آبی و پدیده گردوغبار و ریزگردها مواجه است.

وی ادامه داد: اصلی ترین چالش پیش روی کشورهای منطقه در حال حاضر نحوه غلبه بر تنش های محیطی و مقابله با مساله کم آبی و پیامدهای اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی است. این چالش ها نیازمند راه حل های منطقه ای است و تدوین یک برنامه جامع اقدام منطقه ای برای کاهش آسیب پذیری و افزایش سازگاری بخش کشاورزی در مقابل تغییرات اقلیمی، نیاز فزاینده منطقه ما است.

وی سپس با اشاره به برخی راهبردها و برنامه های که در جمهوری اسلامی ایران طی چند سال اخیر به اجرا در آمد، ادامه داد : یکی از مهمترین راهبردهای ایران برای مقابله با روند نزولی منابع اب، بهبود بهره وری مصرف در کلیه سطوح به ویژه در مزارع است و طی ۴ سال اخیر برنامه ها و پروژه های عظیم ملی در این حوزه به اجرا درآمده است که به افزایش ۴۰۰ هزار هکتاری سطح زیر شبکه ابیاری و زهکشی نوین منجر شده است.

وی با بیان این که شمال آفریقا و خاورمیانه یکی از مناطق تحت تاثیر ریزگردهاست و ایران از این پدیده آسیب دیده است، افزود: سالانه بیش از ۲ میلیارد تن مواد جامد بصورت ریزگرد وارد جو می شود. این منطقه به علت طوفان گرد و غبار هر ساله ۱۳ میلیارد دلار از تولیدات ناخالص داخلی را از دست می دهد .

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت:در مجموع تاکنون بالغ بر ۲ میلیون هکتار از مجموع اراضی آبی کشور مجهز به سیستم های آبیاری نوین شده است.این فعالیت مستلزم سرمایه گذاری ها و اعتبارات قابل ملاحظه ای می باشد که عمدتا به عنوان یارانه از طرف دولت در اختیار تولیدکنندگان و کشاورزان قرار گرفته است. توسعه کشت های متراکم و به ویژه توسعه گلخانه ها نیز یکی از راهبردهای مهم دولت برای مقابله با اثار کم ابی است. طی ۴ سال اخیر چهار هزار هکتار به سطح گلخانه های کشور اضافه شده است و سطح فعلی گلخانه در ایران به بیش از ۱۲ هزار هکتار می رسد.

حجتی افزود: با توجه به محدودیت منابع آب شیرین در داخل سرزمین برای ' آبزی پروری' ،با بکارگیری تکنولوژی پرورش ماهی در قفس در دریاهای شمال و جنوب کشور و با نصب بیش از ۵۰۰ قفس با ظرفیت ۳۰ هزار تن، برنامه گسترده ای را در دست اقدام داریم. امیدواریم در ۵ سال اینده با این تکنولوژی به تولید ۲۰۰ هزار تن در سال دست بیابیم.

'خوزه گراتسیانو داسیلوا' مدیر کل فائو نیز در این نشست با تاکید بر تقویت همکاری های منطقه ای در زمینه سازگاری با آثار تغییرات اقلیمی و خشکسالی ها، از آغاز یک پروژه ابتکارعمل منطقه ای با هدف مقابله با کم آبی و افزایش بهره وری مصرف آب در کشاورزی خبر داد و از نقش موثر جمهوری اسلامی ایران در شکل گیری و اجرایی شدن این ابتکار عمل منطقه ای قدردانی کرد.

اخبار مرتبط
  کلمات کلیدی
  ثبت دیدگاه  سایر خبرها
 • آغاز ثبت نام تسهیلات بانکی بخش کشاورزی از محل اعتبار بند الف تبصره 18 قانون بودجه در سامانه سیتا
 • برگزاری کارگاه آموزشی پیشگیری و کنترل بیماری بروسلوز در شهرستان گناوه
 • مصطفی فرامرزی حکم مدیریت بخش کشاورزی شهرستان کنگان را دریافت نمود
 • آغاز واکسیناسیون تب برفکی در شهرستان بوشهر
 • کارگاه آموزشی استحصال زهر زنبور عسل در شهرستان دشتی برگزار گردید
 • کشاورزی دانش بنیان محصول انقلاب
 • 100هزار تن گندم در استان بوشهر برداشت می‌شود
 • رونق صنعت زنبورداری در سایه استفاده ازعلوم و فنون جدید زنبورداری
 • از تولید محصول خیار و فلفل گلخانه ای حمایت می شود
 • برگزاری کارگاه آموزشی آشنایی با کسب و کارهای کوچک خانگی در شهرستان تنگستان
 • برگزاری کارگاه آموزشی ترویجی بیمه محصولات کشاورزی و دامی در شهرستان عسلویه
 • بخشودگی سود و جرائم و امهال سه ساله تسهیلات بخش کشاورزی
 • ماهیانه بیش از 180 تن گوشت توسط جهاد کشاورزی در استان بوشهر توزیع می شود
 • احتمال طغیان زنگ زرد در مزارع گندم
 • هواشناسی


  خدمات قابل ارائه توسط مراکز جهاد کشاورزی
  توصیه های کشاورزی
  پیام نیروی انتظامی
  یکی از آسیب ها و تهدیدات کار با شبکه های اجتماعی وابستگی و اعتیاد به حضور در فضای شبکه می باشد. 97/6/31
  مرجع رسیدگی به پیشنهادات، انتقادات ، شکایات
  
  آمار بازدید
  آنلاین :۲
  بازدید امروز : ۲۰
  بازدید دیروز : ۲۳۱
  بازدید ماه : ۴۶۸۶
  بازدید کل : ۷۴۳۴۶۱
  آدرس IP : ۵۴٫۱۵۷٫۶۱٫۶۸
  آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۸/۲/۲۲