سوالات متداول
کد خبر : 610تاریخ ثبت : 1397/3/9 08:51:42
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان تنگستان گفت:

200 تن چغندر قند از مزرعه تحقیقاتی در شهرستان تنگستان برداشت شد

برداشت 200 تن محصول چغندرقند از سطح سه هکتار مزرعه تحقیقاتی ترویجی در روستاهای سمل و گلنگون شهرستان آغاز شد .

به گزارش روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان تنگستان، اردشیر علایی گفت: در اجرای طرح امکان سنجی کشت چغندر و در راستای تشویق کشاورزان برای کشت محصول چغندرقند 200 تن محصول چغندر قند از سطح سه هکتار مزرعه تحقیقاتی ترویجی در شهرستان تنگستان برداشت شد.

اردشیر علایی روز یکشنبه درگفت وگو با ایرنا افزود: پیش بینی می شود برای نخستین بار 200تن محصول چغندر قند از این مزرعه در شهرستان تنگستان برداشت شود.

وی اظهار کرد: براساس بررسی ها و آزمایش هایی که در چند مرحله انجام شده این نوع محصول دارای عیار بالایی از قند است .

علایی بیان کرد: همه مراحل کاشت و داشت چغندر قند زیر نظر کارشناسان جهاد کشاورزی انجام شده و در دوره برداشت نیز از کارشناسان مدیریت های جهاد کشاورزی شهرستان های استان دعوت شده تا از نزدیک در این مزرعه حضور پیدا کنند .

وی گفت: برای تشویق و ترغیب هر چه بیشتر کشاورزان به کشت این محصول دستگاه های کاشت،داشت و برداشت دانه چغندر قند با تسهیلات کم بهره در اختیار متقاضیان قرار می گیرد .

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان تنگستان اضافه کرد: محصول چغندر قند نیاز آبی کمی نسبت به سایر محصولات کشاورزی دارد و با زمین های شور نیز سازگار است که با توجه به خشکسالی های پی در پی و کم آبی حاکم بر استان بوشهر توسعه کشت این نوع محصولات ضروری است.

علایی ادامه داد: گیاه چغندر قند شوری خاک را می گیرد و از برگ آن نیز به عنوان کود سبز برای زمین و علوفه دام استفاده می شود .

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان تنگستان بیان کرد: کشت این محصول توسط کارشناسان استان بوشهر و شهرستان تنگستان و با هماهنگی مؤسسه چغندر قند وزارت جهاد کشاورزی انجام شده وپس از بررسی های نهایی، زمین های شهرستان تنگستان مستعد کشت این محصول شناخته شدند .

وی اظهار کرد: با توجه به اینکه دولت محصول چغندر قند را خریداری می کند در مورد بازاریابی این محصول مشکلی وجود ندارد .

بخشدار مرکزی تنگستان گفت: طرح امکان سنجی کشت چغندر قند در روستای سمل در بخش مرکزی این شهرستان انجام شده است .

یونس غلامی زاده افزود: طرح امکان سنجی کشت چغندر قند یک طرح تحقیقاتی ترویجی است که با توجه به شرایط آب و هوایی استان و نیاز کمتر محصولات به آبیاری در نیمه دوم سال کشت پاییزه آن در سال گذشته انجام شد .

اخبار مرتبط
کلمات کلیدی
ثبت دیدگاههواشناسی


خدمات قابل ارائه توسط مراکز جهاد کشاورزی
توصیه های کشاورزی
پیام نیروی انتظامی
یکی از آسیب ها و تهدیدات کار با شبکه های اجتماعی وابستگی و اعتیاد به حضور در فضای شبکه می باشد. 97/6/31
مرجع رسیدگی به پیشنهادات، انتقادات ، شکایات

آمار بازدید
آنلاین :۷
بازدید امروز : ۱۶۵
بازدید دیروز : ۱۴۵
بازدید ماه : ۷۳۵
بازدید کل : ۷۴۴۶۷۷
آدرس IP : ۱۰۷٫۲۳٫۱۲۹٫۷۷
آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۸/۲/۳۰