سوالات متداول
کد خبر : 616تاریخ ثبت : 1397/3/19 15:02:56
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بوشهر:

ردیابی سوسک سرخرطوم حنایی در باغات نخيلات شهرستان بوشهر

عملیات رديابي سوسك سرخرطومي حنايي خرما برای اولین بار در باغات نخيلات شهرستان بوشهر صورت گرفت.

کبری توکلی گفت: با توجه به اعلام مدیریت محترم حفظ نباتات سازمان مبنی بر حضور احتمالی آفت بسیار خطرناک سوسک سرخرطوم حنایی خرما در مناطقی از استان بوشهر(شهرستان دشتستان) و همچنین آلوده بودن باغات نخیلات شهرستان پارسیان استان هرمزگان و شهرستان لارستان از استان فارس به آفت مذکور و با توجه به وجود قریب به 880 هکتار نخیلات در شهرستان بوشهر که  عمده ارقام مورد کاشت شامل کبکاب، استعمران، خضراوی، زاهدی و ... هستند همچنین با توجه به غالبیت رقم کبکاب و حساسیت این رقم نسبت به سایر ارقام به درصد و میزان خسارت وارده به آن، به جهت ردیابی و پایش و مونیتورینگ وجود و یا عدم وجود آفت مذکور در منطقه و شهرستان به عمل آمد.

توکلی افزود: با توجه به اینکه  حشره کامل سوسک های چوبخوار خرما  تقریبا یک ساعت قبل از غروب آفتاب تا یک ساعت بعد از غروب آفتاب در سطح باغ پرواز می کنند، وجود حداقل یک تله نوری  در هکتار برای شکار حشرات کامل  جهت بکار گیری در زمان های مذکوردر باغ الزامی می باشد.

توکلی اظهار داشت: عملیات تله گذاری ( هر هکتار یک تله ) و ايجاد پوشش روي تنه نخيلات  و استفاده ازسموم فوميگانت به ازای هر یک متر طول نخیلات 6 عدد قرص فستوکسین  و هر شاسه جهت 2 متر طول نخیلات جهت مبارزه با حشرات کامل و لاروهای درون تنه، در نخیلات شهرستان بوشهر در حال انجام مي باشد.

وی گفت: آموزش های لازم جهت شناسایی کامل بیولوژی و جدول زندگی آفت سوسک سرخرطومی حنایی خرما و سایر چوبخواران خرما به باغداران در حال انجام می باشد.

اخبار مرتبط
کلمات کلیدی
ثبت دیدگاههواشناسی


خدمات قابل ارائه توسط مراکز جهاد کشاورزی
توصیه های کشاورزی
پیام نیروی انتظامی
یکی از آسیب ها و تهدیدات کار با شبکه های اجتماعی وابستگی و اعتیاد به حضور در فضای شبکه می باشد. 97/6/31
مرجع رسیدگی به پیشنهادات، انتقادات ، شکایات

آمار بازدید
آنلاین :۷
بازدید امروز : ۱۶۵
بازدید دیروز : ۱۴۵
بازدید ماه : ۷۳۵
بازدید کل : ۷۴۴۶۷۷
آدرس IP : ۱۰۷٫۲۳٫۱۲۹٫۷۷
آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۸/۲/۳۰