سوالات متداول
کد خبر : 627تاریخ ثبت : 1397/5/1 06:08:15
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر:

پایش باغات نخیلات استان بوشهر از آفت سوسک سرخرطومی حنایی خرما

عملیات ردیابی و پایش آفت سوسک سرخرطومی حنایی خرما از تاریخ 97/4/12لغایت 97/4/21به مدت یازده روز کاری در باغات نخیلات شهرستانهای دشتستان، تنگستان، جم و عسلویه انجام شد.

احمد سبحانی گفت: به درخواست مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر،  اکیپی از استان سیستان و بلوچستان جهن ردیابی آفت سوسک سرخرطومی حنایی خرما در استان بوشهر مستقر گردید که از تاریخ12/4/97 لغایت 21/4/97 به مدت یازده روز کاری در استان حضور داشتند و به صورت فعال عملیات ردیابی و پایش آفت سوسک سرخرطومی حنایی خرما در باغات نخیلات شهرستانهای دشتستان، تنگستان، جم و عسلویه انجام دادند.

سبحانی افزود: در همین راستا سه مورد کارگاه آموزشی با حضور کارشناسان پهنه، باغداران و بهره برداران با هدف اطلاع رسانی، شناخت آفت، راه های ورود و نحوه خسارت و پیشگیری از ورود این آفت قرنطینه ای برگزار گردید.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت: در حال حاضر، سوسک سرخرطومی حنایی خرما یکی از آفات قرنطینه ای داخلی کشور است این حشره قادر است در مدتی کوتاه موجب مرگ یک نخل جوان و شاداب شود از این رو تهدیدی جدی برای سلامت باغات نخیلات استان محسوب می شود.

وی در پایان اظهار داشت: خسارت اصلی این آفت به وسیله لاروها ایجاد می شود، لاروها ضمن تغذیه از بافت نرم و آبدار داخل تنه درخت، کانال هایی در جهت های مختلف بالا و پایین در داخل تنه ایجاد می کنند و در صورت زیاد بودن جمعیت لاروها در داخل یک درخت کانال های لاروی به یکدیگر متصل شده و حفره بزرگی ایجاد می شود که وزش باد و طوفان ممکن است منجر به شکستن آنها شود. در صورت عدم مبارزه با آفت و ادامه تغذیه لاروها از بافت آوندی به سیستم انتقال مواد غذایی نخل آسیب جدی و گاهی غیرفابل جبران وارد می شود و موجب کاهش شدید و یا حتی توقف باردهی نخل می شود.

اخبار مرتبط
کلمات کلیدی
ثبت دیدگاههواشناسی


خدمات قابل ارائه توسط مراکز جهاد کشاورزی
توصیه های کشاورزی
پیام نیروی انتظامی
یکی از آسیب ها و تهدیدات کار با شبکه های اجتماعی وابستگی و اعتیاد به حضور در فضای شبکه می باشد. 97/6/31
مرجع رسیدگی به پیشنهادات، انتقادات ، شکایات
آمار بازدید
افراد آنلاین:0
بازدیدکنندگان امروز:0
بازدیدکنندگان دیروز:0
بازدید کل:778421
آخرین بروزرسانی: 1397/11/17 12:24:37

آدرس IP :

54.197.24.206