سوالات متداول
کد خبر : 703تاریخ ثبت : 1397/8/12 09:26:38
مدیرجهادکشاورزی شهرستان بوشهر:

برگزاری کارگاه آموزشی آنفلونزای فوق حاد پرندگان در شهرستان بوشهر

کارگاه آموزشی آنفلونزای فوق حاد پرندگان در شهرستان بوشهر، روستای حسینکی و سرمل – با حضور جمعی از بهره برداران بخش کشاورزی برگزار شد.

کبری توکلی گفت: آنفلوانزای فوق حاد طيور يک بيماری ويروسي پرندگان مي باشد.ويروسهای آنفلوانزا دارای 3 نوع تيپ C,B,A مي باشند. در طيور فقط تيپ A مي تواند ايجاد بيماری نمايد. اين تيپ علاوه بر طيور، ساير حيوانات از جمله خوک، اسب و همچنين انسان را درگير مي نمايد.

توکلی افزود: این بیماری، یکی از بیماری های مهم طیورکه قابل انتقال به انسان نیز می باشد، پرندگان وحشي و آبزی مي توانند بدون اينکه خود مبتلا به بيماری شوند، ويروسهای آنفلوانزای طيور را با خود جابجا کنند. خوک به عنوان ميزبان واسط ويروسهای آنفلوانزای طيور و پستانداران مي باشد.  ميزبانها ( پرندگان حساس به بيماری):مرغ و خروس، بوقلمون، مرغ شاخدار، پرندگان زينتي، پرندگان وحشي و شتر مرغ از پرندگان حساس به بيماری مي باشند.

وی اظهار داشت: علائم بيماری در طيورشامل، شروع ناگهاني تلفات با روند افزايش در گله؛انتشار ناگهاني بيماری در گله؛  بيحالي شديد، پژمردگي و دور هم جمع شدن گله؛کاهش شديد مصرف دان؛افت ناگهاني و شديد توليد تخم مرغ روزانه؛  علائم تنفسي حاد؛سياه شدن و خونريزی تاج، ريش و ساق پاست.و همچنین نحوه انتقال بيماری به صورت:تماس با پرندگان وحشي و پرندگان آبزی آلوده؛تماس با طيور آلوده؛از طريق کفش، لباس، خودرو، آب، دان و مدفوع و بستر آلوده؛سگ و گربه به عنوان ناقلينن مکانيکي؛تهيه دان از منابع غير مطمئن بخصوص کانونهای آلوده؛  پراکنده شدن کود مرغداری به محيط اطراف؛عدم پاکسازی و ضد عفوني کامل محل نگهداری مرغ و لوازم و تجهيزات قبل از پرورش جوجه می باشد.

مدیر جهاد کشاورزی شهر ستان بوشهر افزود: مهمترین امرجلوگيری از ورود پرندگان وحشي به محل نگهداری مرغ از طريق نصب توری و ترميم خرابيها می باشد.

 

اخبار مرتبط
  کلمات کلیدی
  ثبت دیدگاه  هواشناسی


  خدمات قابل ارائه توسط مراکز جهاد کشاورزی
  توصیه های کشاورزی
  پیام نیروی انتظامی
  یکی از آسیب ها و تهدیدات کار با شبکه های اجتماعی وابستگی و اعتیاد به حضور در فضای شبکه می باشد. 97/6/31
  مرجع رسیدگی به پیشنهادات، انتقادات ، شکایات
  
  آمار بازدید
  آنلاین :۲
  بازدید امروز : ۳۱
  بازدید دیروز : ۰
  بازدید ماه : ۳۱
  بازدید کل : ۷۵۷۰۸۶
  آدرس IP : ۵۴٫۸۱٫۶۹٫۲۲۰
  آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۸/۴/۳۰