سوالات متداول
کد خبر : 747تاریخ ثبت : 1397/10/8 07:20:26
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بوشهر:

برگزاری کارگاه آموزشی کشت بارانی یونجه در شهرستان بوشهر

کارگاه آموزشی کشت بارانی یونجه در شهرستان بوشهر با حضور 20 نفر از کشاورزان برگزار گردید.

کبری توکلی گفت: سطح زیر کشت یونجه در حوزه مرکز جهاد کشاورزی چاهکوتاه از توابع شهرستان بوشهر حدود 10 هکتار می باشد که 4 هکتار آن به روش بارانی آبیاری می شود و بقیه به روش غرقابی( 4 هکتار ) و قطره ای ( 2 هکتار ) آبیاری می شود.

توکلی افزود: کشت بارانی یونجه در سطح 4 هکتار از اراضی روستای چاهکوتاه،مزرعه ابراهیم قائدی صورت گرفت و در این حوزه ارقام ورامینی و بغدادی یونجه توسط کشاورزان مورد کشت قرار می گیرد.

وی اضهار داشت: یونجه گیاهی است که در برابر خشکی مقاومت نسبی دارد. با این حال یونجه خوب در اراضی با خاک های مناسب و عمیق و آب فراوان تولید می شود.

توکلی گفت: آب مورد نیاز یونجه بستگی به عوامل مختلفی مانند میزان تبخیر و تعرق، ارقام مختلف یونجه، حاصلخیزی خاک، قابل دسترس بودن آب و اثرات متقابل این عوامل دارد .

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بوشهر افزود: فاصله آبیاری یونجه نباید آنقدر زیاد باشد که تونش های آبی شدید به گیاه وارد شود، در این میان تأمین آب گیاه به ویژه در آغاز گل دهی را بایستی با دقت فراوان انجام داد. البته رطوبت خاک نیز نباید آنقدر زیاد باشد که سبب خوابیدگی تأخیر در تشکیل دانه شود.

وی گفت: مزایای آبیاری بارانی یونجه،افزایش عملکرد محصول، کاهش هزینه های کارگری، کاهش مصرف آب، افزایش راندمان تا 75 درصد، جلوگیری از روان آب و فرسایش خاک می باشد.

توکلی ضمن اشاره به کارایی علفکش ها نیز بیان نمود: بهترین زمان مصرف علفکش ها در مرحله پنجه زنی گندم و 4 – 2 برگی علف های هرز می باشد.

 

اخبار مرتبط
  کلمات کلیدی
  ثبت دیدگاه  هواشناسی


  خدمات قابل ارائه توسط مراکز جهاد کشاورزی
  توصیه های کشاورزی
  پیام نیروی انتظامی
  یکی از آسیب ها و تهدیدات کار با شبکه های اجتماعی وابستگی و اعتیاد به حضور در فضای شبکه می باشد. 97/6/31
  مرجع رسیدگی به پیشنهادات، انتقادات ، شکایات
  
  آمار بازدید
  آنلاین :۹
  بازدید امروز : ۱۳۶
  بازدید دیروز : ۲۳۵
  بازدید ماه : ۸۳۳
  بازدید کل : ۷۵۱۰۰۱
  آدرس IP : ۱۸٫۲۱۲٫۲۴۳٫۱۹۱
  آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۸/۴/۴