سوالات متداول
کد خبر : 113تاریخ ثبت : 1395/10/25 17:48:08

تولیدات دامی

ظرفیت هاوپتانسیل های سرمایه گذاری بخش دام وطیور

تامین غذا و برقراری امنیت غذایی از مهمترین اهداف وزارت جهاد کشاورزی است. افزایش جمعیت در سال­های اخیر و به تبع آن افزایش نیاز به مصرف غذا باعث گردیده تا روش­های سنتی کشاورزی و دامپروری پاسخگوی نیاز کشور نباشد. طرح­های دامپروری خصوصاً پرورابندی در قالب واحدهای صنعتی منجر به دستیابی به تولید اقتصادی و بهداشتی فرآورده های دامی شده و علاوه بر تامین پروتئین دامی، راندمان تولید افزایش را داده و باعث می­شود تا از امکانات بالقوه استفاده بهینه به عمل آید. کمبود نقدینگی از یک طرف و بروز خشکسالی و افزایش هزینه نهاده­های دامی از طرف دیگر باعث غیر فعال شدن تعدادی از واحدهای پرواربندی گوساله در سطح استان شده است که نیازبه راه اندازی واحدهای صنعتی راکدپرواربندی گوساله میباشد.

توسعه ی پرورش گاو شیری: کل میزان شیر خام تولیدی استان حدود 38 هزار تن می­باشدکه با توجه به جمعیت استان بوشهر (یک میلیون و صد هزار نفر) و میانگین مصرف سرانه کشور (100 کیلوگرم)، به حدود 1100 تن شیر نیاز است که براین اساس، میزان شیر تولیدی جوابگوی نیاز استان نبوده و کمبود شیر و فرآورده­های لبنی مورد نیاز می­بایست از سایر استان­ها تامین گردد که اين روند باعث افزايش هزینه تمام شده شیر و فرآورده­های لبنی در استان شده است.

توسعه پرورش اسب: استان بوشهر به عنوان یکی از مناطق مستعد پرورش اسب در کشور محسوب می شود و پرورش اسب از دیرباز در این استان رواج داشته و نژادهای منحصر به فردی نیز پروش داده می شده اما به دلایل مختلف و در طی سالهای اخیر از جمعیت آن کاسته شده است. سرمایه گذاری در زمینه پرورش و صادرات اسب می‌تواند نقش مهمی در ایجاد اشتغال و درآمدزایی در استان بوشهرداشته باشد.

 توسعه پرورش شتر:استان بوشهر به دلیل داشتن شرایط خاص اقلیمی و مرتعی جایگاه مناسبی برای پرورش و نگهداری شتر محسوب می شود و شترداری و پرورش شتر از دیرباز در این استان رواج داشته و امروزه به عنوان یکی از ظرفیت‌های ارزشمند استان محسوب می‌شود که در راستای سوددهی بیشتر، نیازمند یک رویکرد جدید است.استان بوشهر دارای قریب به 330 هزار هکتار مرتع در حاشیه خلیج فارس می­باشد که عمدتاً شوره زار و باتلاقی می باشند و به علت بالا بودن سطح آب های زیرزمینی و شوری شدید خاک،علوفه حاصل از آن قابل استفاده برای دامهایی نظیر بز، گوسفند و گاو را نیستندو صرفاً جهت تعلیف شتر مناسب می­باشد.

توسعه پرورش آهو:استان بوشهر در گذشته به عنوان یکی از زیستگاه های مهم پرورش آهو مطرح بوده و مناطق کوهستانی و دشت و نیز جزیره خارگ از مهمترین زیستگاه های پرورش آهو در استان بوده است اما در طی سالیان گذشته به دلیل عواملی نظیر تخریب زیستگاه ها، خشکسالی های متوالی، شکار بی رویه، تبدیل اراضی طبیعی به زمین های کشاورزی و توسعه صنعتی، جمعیت آهو در استان به طور محسوسی کاهش یافته است.

توسعه ی پرورش دام سبک:پرورش دام سبک یکی از مهمترین و اصلی­ترین فعالیت­های دامپروری در محیط­های روستایی محسوب می­باشد و نقش مهمی در تامین پروتئین حیوان و اشتغال روستاییان را به خود اختصاص می­دهد. بیشتر دام­های سبک استان در سامانه مرتعی و روستایی پرورش داده می­شوند. با توجه به بروز خشکسالی در چند سال گذشته و وضعیت مراتع و نیز توسعه روستاها و لزوم خروج دام از روستا، روند صنعتی شدن پرورش دام سبک را ضروری ساخته است.

میدان عرضه دام:وجود میدان بهداشتی عرضه دام زنده یکی از مهمترین نیازهای استان جهت تامین دام مورد نیاز واحدهای دامداری و نیز کشتارگاه های استان است. در حال حاضر به دلیل نبود میدان عرضه دام، فروش دام زنده به صورت غیر بهداشتی صورت می گیردو دامداران استان مجبورند تا جهت خرید دامهای مورد نیاز خود وقت زیادی را صرف و حتی به استانهای مجاور مراجعت نمایند. کنترل و نظارت یکی از مهمترین راههای مقابله با اثرات ناشی از ورود غیر قانونی دام زنده و کنترل بیماری هاست و در این راستا میدان عرضی دام نقش مهمی در کنترل ورود و خروج دام به استان و شناسایی دام های قاچاق خواهد داشت.

پرورش زنبورعسل دراستان بوشهر(قابلیت ها واستعدادهای استان درزمینه پرورش زنبورعسل) هر چند در استان بوشهرزنبورداری قدمت زیادی ندارد ولی وجودشرایط اقلیمی مناسب در9ماه ازسال وزمستان ملایم وبهارزودرس وپوشش گیاهی متنوع ومناسب و وفور مناطق مستعد پرورش و نگهداری زنبورعسل وتولید ملکه ،ازیک طرف،وهمچنین سیل مهاجرت زنبورداران ازمناطق مختلف کشور(بخصوص استان های اصفهان-فارس- کهگیلویه وبویراحمدوچهارمحال وبختیاری)به نقاط مختلف استان ازطرفی دیگر و نیزاحداث جاده های روستایی وماشین رو باعث گردیده درمدت زمان اندک تعدادزنبورداران بومی بخصوص طی دودهه اخیرافزایش چشمگیرداشته باشد.وباوجوداینکه اولین زنبورداران استان درمنطقه پشتکوه دشتستان مستقر بوده اند ولی درحال حاضردرتمام شهرستان ها(بترتیب اولویت درمناطق کوهستانی مناطق دشت-مناطق ساحلی )زنبورداربومی وجوددارد.

احداث ایستگاههای تولید و پرورش ملکه:در حال حاضر در سطح استان ایستگاههای تولیدوپرورش ملکه بومی ودرشهرستان جم وجودداردو پروانه تاسیس نیز صادرگردیده و با ظرفیت محدود در شهرستان جم فعالیت می کند.واین درحالی است که طبق نظرکارشناسان مرکزوصاحب نظران دراین زمینه استان بوشهربهترین نقطه کشورجهت تولیدملکه شناخته شده است.که ملکه های تولیدی هم ازنظرکیفیت وهم کمیت درحدعالی می باشند.همین امرباعث گردیده هرساله بیش از10ایستگاه تولیدملکه بخش خصوصی ودولتی ازنقاط مختلف کشورازآبان ماه به بعد وارد استان شوند.

توسعه صنعت پرورش مرغ تخمگذار: تخم مرغ يكي از منايع مهم پروتئين حيواني است كه در تامين بخشي از پروتئين مورد نياز افراد نقش حياتي دارد اما در استان بوشهر تنها يك واحد 40000 قطعه اي پرورش مرغ تخمگذار وجود دارد كه پس از سال ها تعطيلي از سال گذشته شروع به فعاليت نموده است. علي رغم مناطق مناسب آب و هوايي در استان سرمايه گذاري زيادي صورت نگرفته است و عمده تخم مرغ مورد نياز از استان هاي همجوار تهيه مي شود.

توسعه واحدهاي پرورشي ساير ماكيان: با توجه به گرايش سليقه مردم به سمت مصرف گوشت ساير ماكيان از جمله شتر مرغ ، كبك ، بلدرچين و ساير ماكيان و از طرفي كيفيت گوشت حاصل از پرورش اين نوع ماكيان و همچنين افزايش اشتغال و در آمد زايي در سطح استان و استفاده از پتانسيل هاي موجود در مناطق مختلف استان پرورش شتر مرغ پرواري و بلدرچين در اين راستا مد نظر قرار مي گيرد.

پرورش شتر مرغ پرواري:در حال حاضر در سطح استان پرورش شتر مرغ به صورت پراكنده و در ظرفيت هاي پايين به صورت واحدهاي كوچك توسط متقاضيان صورت مي گيرد كه جوجه مورد نياز خود را از استان هاي همجوار تامين و پس از پروار نمودن در داخل و خارج استان به فروش مي رسانند . كه با توجه به شرايط اقليمي استان و بازار مصرف امكان توسعه واحدهاي پرواري وجود دارد.

اخبار مرتبط
  کلمات کلیدی
  ثبت دیدگاه  هواشناسی


  خدمات قابل ارائه توسط مراکز جهاد کشاورزی
  توصیه های کشاورزی
  پیام نیروی انتظامی
  یکی از آسیب ها و تهدیدات کار با شبکه های اجتماعی وابستگی و اعتیاد به حضور در فضای شبکه می باشد. 97/6/31
  مرجع رسیدگی به پیشنهادات، انتقادات ، شکایات
  
  آمار بازدید
  آنلاین :۱
  بازدید امروز : ۱
  بازدید دیروز : ۰
  بازدید ماه : ۱
  بازدید کل : ۱
  آدرس IP : ۳۵٫۱۷۰٫۶۴٫۳۶
  آخرین بروزرسانی : ۱۴۰۰/۳/۵