تولیدات گیاهی
كدخبر: id-114
تاريخ: 2017-01-14 17:54:11

احداث و توسعه کشت در محیط گلخانه : به دلیل پایین بودن کیفیت و کمیت محصول تولیدی ، بحران آب و خشکسالی موجود توسعه کشت در محیط گلخانه ها امری ضروری است . اتکا به منابع داخلی و وابستگی کمتر به منابع خارجی ، تامین امنیت غذایی ، ایجاد اشتغال مستقیم و غیر مستقیم ، اتکا بر مردم و بخش غیر دولتی و استفاده از توان و ظرفیت آنها ، توسعه صادرات غیر نفتی از دیگر عوامل ضرورت توسعه کشتهای گلخانه ای است . امکان تولید محصولات خارج از فصل و افزایش مدت برداشت محصولات ، ایجاد گردش مالی دائمی در طول سال ، کاهش ریسک تولیدات از دیگر فواید توسعه کشتهای گلخانه ای است .

 در حال حاضر سطح زیرکشت گلخانه های استان110 هکتار با تولید 21000 تن در سال می باشد . با توجه به برنامه افزایش سطح گلخانه در برنامه ششم توسعه (هر سال 50 هکتار) و امکان اخذ تسهیلات از محل صندوق توسعه ملی ، توسعه کشت در محیط گلخانه به عنوان یک فعالیت اقتصادی مقرون به صرفه و اشتغالزا پیشنهاد می گردد . طرح پایلوت تبدیل فضای باز به بسته شهرستانهای جم ،گناوه و دیلم نیز در همین راستا در حال انجام است .

توسعه گیاهان دارویی به جز آلوئه ورا : توسعه و ترویج گیاهان دارویی و کمک به اقتصاد خانوار ، بحران آب و تنوع کشت محصولات زراعی ، ایجاد اشتغال مستقیم و غیر مستقیم ، توسعه صادرات غیر نفتی ، اتکاء بر مردم و بخش غیر دولتی و استفاده از توان و ظرفیت آنها از فواید انجام این طرح است . در حال حاضر نزدیک به 15 هکتار سطح زیرکشت گیاهان دارویی است .

اصلاح باغات زیتون و ارتقاء کیفیت روغن تولیدی : پایین بودن کیفیت زیتون تولیدی ، مناسب نبودن رقم های زیتون موجود از دلایل ضرورت انجام این طرح است . افزایش تولید محصول و اتکا به منابع داخلی ، تامین امنیت غذایی ، ایجاد اشتغال مستقیم و غیر مستقیم ، از فواید اصلاح باغات زیتون می باشد . در حال حاضر سطح زیرکشت زیتون نزدیک به 70 هکتار با 53 تن تولیدوجود دارد که 757 کیلوگرم در هکتار  عملکرد محصول تولیدی است .

 توسعه پرورش قارچ خوراکی  : با ترويج و توسعه پرورش قارچ خوراكي مي‌توان گام مؤثري در تأمين مواد غذايي، ايجاد اشتغال جنبي مناسب و افزايش سطح درآمد كشاورزان برداشت. البته اين تكنولوژي جوان در كشور ما در حال توسعه زيادي است. در استان بوشهر متقاضیان پرورش قارچ خوراکی زیاد می باشند که جهت بالا بردن سوددهی ، اشتغالزایی و صادرات این محصول بایستی این محصول کشاورزی را به صورت مدرن و صنعتی رواج داد . قابلیت توسعه واحد های پرورش قارچ خوراکی تا 4000 تن و حداقل ظرفیت یک واحد 200 تن می باشد.

مزیتهای شاخص :

1- جلوگيري از آلودگي محيط زيست : سالانه مقدار زيادي از ضايعات كشاورزي در محيط مانده و استفاده صحيح از آنها نمي‌شود با استفاده از اين ضايعات در پرورش قارچ خوراكي علاوه بر توليد قارچ خوراكي، از كمپوست باقيمانده به عنوان كود آلي و در برخي موارد بعنوان غذاي دام و طيور استفاده كرد كه با توليد قارچ خوراكي چرخه تجزيه شدن بقاياي كشاورزي سريعتر شده و جلوي آلودگي محيط زيست نيز گرفته مي شود.

2- قارچها نسبت به بسياري از محصولات دوره رشد كوتاهي دارند و به همين منظور مي‌توان چندين بار در سال قارچ برداشت شود و همين امر باعث شده كه حرفة سودآوري باشد.

3-  استفاده مفيد از واحد سطح: در يك محيط سربسته مي‌توانيم با ايجاد طبقات مختلف از سطح به نحو احسن استفاده كنيم.

4- ايجاد اشتغالزايي بالا: پرورش قارچ نسبت به سطح محدودي كه مورد استفاده قرار مي‌گيرد از اشتغالزائي بالائي برخوردار است.

5- قارچ خوراكي بيشترين ميزان محصول را در واحد سطح نسبت به سبزيجات و گياهان گلخانه اي دارد.

تولید گندم- دانه های روغنی در راستای طرح اقتصاد مقاومتی ( تولید محصول سالم ) :

از  دلایل انجام طرح : ارتقاء جایگاه استان در سند امنیت غذایی کشور -  افزایش بهره وری عوامل مفید – حفظ و تعادل اکوسیستم های کشاورزی – جلوگیری از طغیان آفات و بروز مقاومت در آنها ، با تاکید بر کنترل های غیرشیمیایی و کاهش  مصرف سموم ضمن ارتقاء جایگاه استان در سند امنیت غذایی و سلامت مصرف کننده شاهد افزایش درآمد کشاورزان خواهیم بود ، تضمین درآمد کشاورز، تولید محصول عاری از آفت کش و جلوگیری از آلودگی محیط زیست، غذا و آب از نتایج مورد انتظار در این طرح است .

شرح کلی: در حال حاضر شیوع بیماری‌های گوارشی و تغذیه‌ای و بیماری‌های غیرمسری در اثر  مصرف محصولات با باقیمانده مواد شیمیایی بالاتر از حد مجاز به شدت در حال افزایش است و با اجرای این طرح می توان به سمت تضمین سلامت مصرف کننده هم از حیث کاهش باقیمانده سموم، کودهای شیمیایی و فلزات سنگین و هم تامین نیازهای غذایی بدن گام برداشت. از منظر ملاحظات زیست محیطی نیز این طرح بسیار ضروری می باشد چون در شرایط تولید فعلی  نفوذ سموم و کودهای شیمیایی به آبهای زیرزمینی، جاری و دریا و همچنین آلودگی های ناشی از ورود سموم به هوا کاملا محتمل می باشد. 

 تولید بذر محصولات سبزی و صیفی :

با عنایت به اینکه اولین قدم در تولید هر محصول زراعی انتخاب بذر و استفاده از بذر سالم و مناسب می باشد و سالم بودن بذور بخصوص در محصولات سبزی و صیفی تاثیر عمده ای بر عملکرد و بازار  محصول تولیدی خواهند داشت لذا وجود مراکز تولید و تکثیر بذور جهت تولید بذرهای اصلاح شده و مناسب جهت منطقه ضروری به نظر می رسد. استان بوشهر با بیش از 23 هزار هکتار محصولات سبزی و صیفی و تولید سالانه بیش از 000/800 تن سهم عمده ای از شتغال کشاورزی استان به تولید کنندگان سبزی و صیفی اختصاص دارد. مشکلات تهیه بذر در اوایل فصل رشد و هزینه های ناشی از آن همچنین گردش مالی قابل توجه آن لزوم کار در این عرصه را متذکر می شود . قابلیت توسعه کشت گلخانه ای جهت تحقیقات و تولید در سطح 10هکتار و حداقل ظرفیت یک واحد 5000 متر مربع می باشد.

 

مزیتهای شاخص :

الف – تولید بذور محصولات سبزی و صیفی در استان و منطقه با توجه به شرایط و پتانسیل های موجود

ب- ایجاد اشتغال برای جوانان و نیروهای متخصص در منطقه

ج – گردش مالی خوب در منطقه به دلیل خرید بذرها توسط تولیدکنندگان بومی

د – کاهش دغدغه ها و بلاتکلیفی های کشاورزان و تولیدکنندگان در اوایل فصل کشت برای خرید بذر

ه – نظارت مستقیم و با برنامه توسط ارگانهای ذیربط بر روند تولید و توزیع بذرها

ز- جلوگیری از خروج ارز از کشور

طرح ارتقاء ضریب مكانيزاسيون : دلایل انجام پروژه :پايين بودن ضريب مكانيزاسيون، افزايش هزينه هاي موجود

نتایج مورد انتظار این پروژه : كاهش هزينه هاي توليد ،افزايش توليد، اقتصادي تر نمودن توليدات محصولات  كشاورزي ، افزايش اشتغال در بخش كشاورزي ، با اجراي اين پروژه ضمن ورود انواع ماشين هاي كشاورزي نظير تراكتور ها و كمباين ها و ساير ادوات مورد نياز شاهد افزايش كمي و كيفي محصولات كشاورزي و پايداري در توليد خواهيم بود . امکان اخذ تسهیلات از محل اعتبارات خط اعتباری مکانیزاسیون کشاورزی نیز وجود دارد .