سوالات متداول
کد خبر : 1486تاریخ ثبت : 1400/1/14 21:32:54

مرحله دوم مبارزه با ملخ صحرایی در استان بوشهر پایان یافت

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت: دومین مرحله از عملیات مبارزه با آفت ملخ صحرایی در این استان بدون هیچ گونه خسارت در حوزه زراعت و باغبانی با موفقیت پایان یافت.

خسرو عمرانی افزود: در دومین مرحله از ریزش آفت ملخ صحرایی در سال زراعی ۱۳۹۹- ۱۴۰۰ که از پنجم فروردین ماه در شهرستان‌های گناوه، دیلم، بوشهر و دشتستان گزارش شد با رفع آلودگی از یکهزار و ۸۵۴ هکتار از سطح مزارع و باغ‌های این استان به پایان رسید.

وی بیان کرد: هرچند مبارزه با ملخ‌های بالغ به پایان رسیده اما گروه‌های ردیاب همچنان در منطقه حاضر هستند تا در صورت بیرون آمدن پوره های ملخ (نوزاد) با آنان مقابله شود.

عمرانی اضافه کرد: در نخستین ریزش آفت ملخ صحرایی استان بوشهر در سال زراعی جاری مبارزه در سطح ۱۸۵ هکتار از عرصه‌های استان بوشهر انجام شد و با توجه به مبارزه به موقع و موثر با این آفت، خسارت ناشی از آن در بخش کشاورزی صفر بود.

وی ادامه داد: بیشترین سطح مبارزه با آفت ملخ صحرایی در شهرستان گناوه با ۸۷۷ هکتار و در دیلم با ۸۰۷ هکتار انجام شده‌است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت: همچنین عملیات مبارزه با ملخ صحرایی در شهرستان بوشهر در سطح ۱۰۰ هکتار و دشتستان نیز ۷۰ هکتار انجام شد.

عمرانی عنوان کرد: سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر ۳۰ هزار تن سم، ۱۰۰ دستگاه سمپاش و ۶۰ اکیپ ردیابی و پایش برای مقابله با آفت ملخ صحرایی تامین کرده‌است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت: سمپاشی‌ها به صورت زمینی و با استفاده از ابزارهایی مانند ulv پشت وانتی، توربولاینر، پشت تراکتوری لانس دار انجام شده و سم‌های مورد استفاده نیز دلتامترین و ملاتیون است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر اضافه کرد: در سال ۹۷، در سطح ۱۰۴ هزار هکتار و در سال ۹۸ نیز ۴۳ هزار هکتار مبارزه با آفت ملخ در استان بوشهر انجام شد.

وی اضافه کرد: ملخ صحرایی از جمله گونه‌های سبزه خوار به شمار می‌رود و اگر به جمعیت طغیانی برسد خطرناک است به همین دلیل کشاورزان در هر منطقه‌ای که جمعیتی از ملخ‌ها را مشاهده کردند، مسئولان جهاد کشاورزی منطقه را برای پایش و سمپاشی با خبر سازند.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر عنوان کرد: در زمان حاضر، سازمان خواروبار جهانی (فائو) بیشتر هشدارها را برای استان‌های بوشهر، خوزستان و هرمزگان اعلام کرده‌است که به همین دلیل مدام در حال پایش هستیم تا به محض ورود ملخ پس از شناسایی مناطق ریزش، عملیات مبارزه را آغاز کنیم.

وی ادامه داد: ملخ صحرایی یکی از خطرناکترین آفت‌های نباتی است و یک ملخ ماده در طول دوره رشد خود می‌تواند ۲۵۰ تا ۳۰۰ تخم بگذار و هر روز معادل وزن خود از گیاهیان زراعی، باغی و مرتعی تغذیه کند و هر سال رفتار متفاوتی از خود نشان داده و باعث غافل‌گیری می‌شود.

اخبار مرتبط
  کلمات کلیدی
  ثبت دیدگاه  هواشناسی


  خدمات قابل ارائه توسط مراکز جهاد کشاورزی
  توصیه های کشاورزی
  پیام نیروی انتظامی
  یکی از آسیب ها و تهدیدات کار با شبکه های اجتماعی وابستگی و اعتیاد به حضور در فضای شبکه می باشد. 97/6/31
  مرجع رسیدگی به پیشنهادات، انتقادات ، شکایات
  
  آمار بازدید
  آنلاین :۱
  بازدید امروز : ۱
  بازدید دیروز : ۰
  بازدید ماه : ۱
  بازدید کل : ۱
  آدرس IP : ۳٫۹۲٫۹۶٫۲۳۶
  آخرین بروزرسانی : ۱۴۰۰/۲/۱۶