سوالات متداول
کد خبر : 1517تاریخ ثبت : 1400/2/22 18:19:10

تولید ۱.۲ میلیارد قطعه نشاء سبزی و صیفی در گلخانه های استان بوشهر

۱.۲ میلیارد قطعه نشاء سبزی و صیفی به صورت مکانیزه در گلخانه های استان بوشهر تولید می شود.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر با اعلام این مطلب به خبرنگار ما گفت: کشت نشایی به کاهش مصرف آب، تنظیم زمان کاشت، برداشت و تنظیم بازار محصولات سبزی و صیفی کمک می کند.

محمد تقی منوچهری، سطح گلخانه های فعال در حوزه سبزی و صیفی استان بوشهر را ۴۲۸ هکتار عنوان کرد و اظهار داشت: این در حالی است که در سال ۹۵ سطح گلخانه های این استان ۱۲۴ هکتار بود.

وی افزود: از ۴۲۸ هکتار گلخانه موجود در این استان، حدود ۳۹۰ هکتار آن مربوط به کشت گوجه فرنگی است.

منوچهری با بیان این که در فضای گلخانه ای استان بوشهر ۸۵ هزار تن محصول سبزی و صیفی برداشت می شود، گفت: ۷۸ هزار تن از این محصولات مربوط به گوجه فرنگی است.

وی افزایش عملکرد تولید را از دیگر مزیت های کشت های گلخانه ای دانست و اذعان داشت: در هر هکتار فضای گلخانه ای ۲۰۰ تن گوجه فرنگی تولید می شود در حالی که در فضای باز به ازای هر هکتار ۵۰ تن از این محصول بدست می آید.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر درباره بهره وری آب در فضای گلخانه ای نیز افزود: در فضای گلخانه ای، کشاورزان ما به ازای مصرف هر مترمکعب آب ۳۳ کیلوگرم گوجه فرنگی تولید می کنند در صورتی که این رقم تولید در فضای باز و در مزارع ۸ کیلوگرم به ازای مصرف هر مترمکعب آب است.

وی درباره برنامه توسعه گلخانه ها در استان بوشهر گفت: برنامه ابلاغی معاونت امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی برای توسعه گلخانه ها در استان بوشهر در سال جاری ۲۵۰ هکتار است و امیدواریم تسهیلات لازم و مناسب با سود کم و زمان باز پرداخت طولانی از طرف دولت به منظور تحقق این برنامه تخصیص یابد.

منوچهری اذعان داشت: به ازای هر هکتار گلخانه ۱۰ شغل ایجاد می شود که برای ما مهم است.

وی در همین حال خاطر نشان کرد که در سال ۹۷ مبلغ ۲۱۰ میلیارد تومان معادل ۸۱ درصد از کل تسهیلات اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری که به استان بوشهر اختصاص یافت، توسط بخش کشاورزی جذب شد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر ادامه داد: عمده این تسهیلات اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری در حوزه های گلخانه ها، ایجاد زنجیره مرغ اعم از احداث کشتارگاه ها، تولید جوجه یک روزه و مرغ گوشتی و همچنین احداث صنایع تبدیلی و تکمیلی به ویژه در زمینه میگو و خرما صرف شد.

وی به صادرات محصولات گلخانه ای نیز اشاره کرد و اظهار داشت: ۷۰ درصد محصولات گلخانه ای این استان به ویژه گوجه فرنگی به کشورهای حاشیه خلیج فارس و به طور عمده به روسیه صادر می شود.

منوچهری با بیان این که کشت گلخانه ای گوجه فرنگی در استان بوشهر به صورت قراردادی انجام می شود، گفت: مشتری، نوع، رقم و مقدار این محصول را به گلخانه داران سفارش می دهد و محصول تولیدی فروش می رود.

وی اضافه کرد: در سه، چهار سال اخیر گلخانه داران استان بوشهر با مراکز و بخش های مختلف از جمله آستان قدس رضوی برای تولید محصول، قرارداد می بندند و محصول شان را به آستان قدس رضوی تحویل می دهند و در عوض آنها سردخانه، انبار و تجهیزات گلخانه ای برای تولیدکنندگان ما احدات می کنند.

وی اذعان داشت: ما به دنبال تنوع بخشی محصولات گلخانه ای هستیم و تولید محصولاتی مانند گیاهان دارویی که توجیه اقتصادی دارند، مد نظرمان است.

منوچهری، استان بوشهر را دومین تولید کننده گوجه فرنگی در کشور نام برد و گفت: سطح کشت گوجه فرنگی در فضای باز در این استان حدود ۱۱ هزار و ۳۰۰ هکتار است که از این سطح ۵۶۰ هزار تن محصول تولید می شود.

وی افزود: در استان بوشهر، برداشت گوجه فرنگی در فضای باز از آبان آغاز می شود و تا اردیبهشت ادامه دارد و از این رو بر تنظیم بازار این محصول در کشور تاثیر می گذارد.

منوچهری، پهنه بندی کشت کوجه فرنگی را از جمله اقدامات در راستای اجرای الگوی کشت و تولید این محصول در فضای باز دانست و اظهار داشت: در سال زراعی جاری برای پنجمین سال، پهنه بندی کشت گوجه فرنگی در این استان با انعقاد تفاهم نامه ای میان اداره آب، سازمان جهاد کشاورزی، صنف کشاورزی، اتحادیه تعاون تولید و کشاورزان اجرا می شود و در این تفاهم نامه سطح کشت، مشخص و همه متعهد می شوند آن را رعایت کنند.

وی با انتقاد از این که وجود چاه های غیر مجاز یکی از دلایل افزایش کشت محصولات به صورت غیر قابل کنترل هستند، گفت: افزایش بی رویه کشت برخی صیفی جات در مقاطعی از سال، مشکلاتی را برای بازار و تولیدکنندگان به لحاظ قیمت و فروش ایجاد می کند.

منوچهری بیان داشت: در استان بوشهر ۱۳ هزار و ۶۰۰ حلقه چاه داریم که ۵۵۰۰ حلقه آن غیر مجازند.

اخبار مرتبط
  کلمات کلیدی
  ثبت دیدگاه  سایر خبرها
 • تکمیل طرح آبیاری نوین نخیلات دشتستان
 • دستگاه آبرسان برای واحدهای دام و طیور گناوه اختصاص یافت
 • لزوم توجه به تخریب محیط‌زیست ناشی از فعالیت‌های نادرست کشاورزی
 • اجرای طرح ارتقای سلامت ۸ محصول کشاورزی در استان بوشهر
 • تولید ۱.۲ میلیارد قطعه نشاء سبزی و صیفی در گلخانه های استان بوشهر
 • ۶۰ هزار تن گندم در استان بوشهر برداشت می‌شود/ افت ۵۰ درصدی تولید
 • دامپزشکی استان بوشهر نسبت شیوع بیماری تب کریمه کنگو هشدار داد
 • بخشی از مشکلات پرورش میگو در جنوب کشور برطرف شد
 • رفع مشکلات حوزه نخل و خرما در استان بوشهر با جدیت دنبال می‌شود
 • ۹۰۰ هکتار اراضی ساحلی به ظرفیت پرورش میگو استان بوشهر افزوده شد
 • رئیس سازمان شیلات ایران: تولید میگوی پرورشی در کشور به ۶۰ هزار تن افزایش می‌یابد
 • میزان مرغ تولیدی کشور به ۲میلیون و ۶۰۰ هزارتن رسید
 • صرفه‌جویی ۳۰۰ میلیون دلاری با کاهش واردات کره/ ایران بزودی به جمع کشورهای صادرکننده کره می‌‌پیوندد
 • بهره‌برداری از ۱۵۰ طرح شیلاتی کشور از استان بوشهر آغاز شد
 • هواشناسی


  خدمات قابل ارائه توسط مراکز جهاد کشاورزی
  توصیه های کشاورزی
  پیام نیروی انتظامی
  یکی از آسیب ها و تهدیدات کار با شبکه های اجتماعی وابستگی و اعتیاد به حضور در فضای شبکه می باشد. 97/6/31
  مرجع رسیدگی به پیشنهادات، انتقادات ، شکایات
  
  آمار بازدید
  آنلاین :۱
  بازدید امروز : ۱
  بازدید دیروز : ۰
  بازدید ماه : ۱
  بازدید کل : ۱
  آدرس IP : ۳٫۲۲۷٫۲۳۵٫۲۱۶
  آخرین بروزرسانی : ۱۴۰۰/۶/۲۰