سوالات متداول
کد خبر : 1531تاریخ ثبت : 1400/4/11 09:15:43

آفت چوب‌خوار به ۱۹ هزار هکتار نخلستان‌های استان بوشهر آسیب وارد کرد

با توجه به تداوم خشکسالی و کمبود آب در حوزه کشاورزی این مهم بر تولید کمی و کیفی محصول نخیلات اثر گذاشته و در این حوزه آفت چوب‌خوار به ۱۹ هزار هکتار نخلستان‌های استان بوشهر آسیب وارد کرده است.

یکی از ظرفیت‌های مهم استان بوشهر تولید محصولات کشاورزی است که سالانه در این استان افزون بر 1.5 میلیون تن محصول تولید و به بازارهای داخلی و جهانی عرضه می‌شود.

محصولات زراعی، باغی، صیفی‌جات، خارج از فصل، شیلات و گلخانه‌ای از جمله تولیدات بخش کشاورزی استان بوشهر است که در این راستا تولید محصولات خارج از فصل، خرما و میگو پرورشی برند و جایگاه ملی و بین‌المللی دارد.

تولید 600 هزار تن گوجه‌فرنگی خارج از فصل، 160 هزار تن خرما و رطب، 30 هزار تن میگو پرورشی و 200 هزار تن محصولات گلخانه‌ای از جمله تولیدات مهم استان بوشهر در بخش کشاورزی است که جایگاه مهمی در کشور دارد.

این روزها کشاورزان در حال آماده‌سازی تولید محصول نخیلات از جمله خارک، رطب و خرما هستند که عملیات آرایش خوشه‌های خرما در حال اجرا است.

برداشت نخستین محصول نخلستان‌ها در آخر تیرماه آغاز می‌شود

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر سطح زیر کشت نخیلات استان را 34 هزار هکتار دانست و اظهار داشت: در این سطح بیش از شش میلیون اصله نخل کشت شده است.

خسرو عمرانی تولید سه محصول خارک، رطب و خرما را از نخلستان‌های استان بوشهر را مورد اشاره قرار داد و بیان کرد: امسال پیش‌بینی می‌شود بیش از سال قبل محصول از نخلستان‌ها تولید شود.

وی با بیان اینکه اکنون کشاورزان در حال آرایش خوشه نخل‌ها هستند گفت: برداشت نخستین محصول نخلستان‌ها در آخر همین ماه «تیرماه» آغاز می‌شود.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر از پیش بینی تولید 164 هزار تن محصول از نخلستان‌های استان خبر داد و بیان کرد: امسال پیش بینی می‌شود 8 هزار تن خارک، 46 هزار تن رطب و 110 هزار تن خرما از نخل‌ها برداشت و به بازار عرضه شود.

عمرانی، از صادرات محصولات نخلستان‌های استان بوشهر خبر داد و اظهار کرد: امسال برای صادرات حدود 30 هزار تن خرمای استان بوشهر برنامه‌ریزی شده است که در این راستا صنایع فرآوری و تبدیلی استان بوشهر گسترش یافته است.

وی ظرفیت صنایع فرآوری خرما استان بوشهر را 85 هزار تن و سردخانه‌ها را 75 هزار تن دانست و گفت: در اجرا طرح تحول نخلستان تبدیل آبیاری سنتی به نوین موردتوجه قرار گرفته است و 18 هزار هکتار اراضی نخلستان دشتستان تحت پوشش این طرح قرار می‌گیرد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر اضافه کرد: برای اجرا سیستم نوین آبیاری در نخلستان مرحله نخست آن در 10 هزار و 100 هکتار از نخلستان‌های دشتستان اجرایی شده که در نیمه نخست امسال بخشی از آن افتتاح می‌شود.

عمرانی، نوسازی و اصلاح نخیلات را مورد اشاره قرار داد و تصریح کرد: در این راستا تسهیلات بانکی با سود 9 درصد برای نوسازی و اصلاح نخیلات به استان بوشهر ابلاغ شده که نقش مهمی در بهبود کمی و کیفی نخلستان‌ها دارد.

تولید 1.5 میلیون تن محصولات کشاورزی در استان بوشهر

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر با بیان اینکه این استان در عرصه تولید محصولات کشاورزی از جایگاه ممتاز برخوردار است گفت: سالانه افزون بر 1.5 میلیون تن محصول در استان بوشهر تولید می‌شود که در بخش‌های اراضی کشاورزی، پرورش آبزیان، گلخانه‌ها است.

محمد تقی منوچهری میزان تولید محصولات کشاورزی خارج از فصل را 900 هزار تن در سال دانست و خاطر نشان کرد: از 1.5 میلیون تن محصولات تولیدی استان بیش از 900 هزار تن آن در سطح 22 هزار و 500 هکتار محصول خارج از فصل شامل گوجه فرنگی، کدو، بادمجان و دیگر صیفی‌جات است که به بازارهای داخلی و خارجی عرضه می‌شود.

وی با بیان اینکه بیش از 95 درصد محصولات سبزی و صیفی تولیدی استان بوشهر تحت پوشش سیستم‌های نوین آبیاری و به صورت نشا کاشته می‌شود تصریح کرد: 430 هکتار از محصولات کشاورزی استان بوشهر در گلخانه‌ها تولید می‌شود که برای توسعه گلخانه در استان بوشهر در 8 سال گذشته 465 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری شده‌ است.

رئیس جهاد کشاورزی استان بوشهر میزان اراضی کشاورزی استان را 315 هزار هکتار دانست و خاطر نشان کرد: در این راستا سطح اراضی باغات استان بوشهر 39 هزار هکتار است که 40 هزار بهره‌بردار بخش‌های مختلف حوزه کشاورزی فعالیت می‌کنند.

منوچهری عمده اراضی کشاورزی استان بوشهر را روش آبی و تحت فشار دانست و گفت: 92 درصد تولید محصولات کشاورزی این استان آبی و 8 درصد دیم است که این سیمای کشاورزی اهمیت منابع آبی را در استان بوشهر نشان می‌دهد.

آسیب آفت کرم چوب‌خوار به نخیلات استان بوشهر

رئیس اتاق بازرگانی بوشهر با اشاره به اینکه یکی از محصول مهم کشاورزی استان در حوزه نخیلات از جمله خرما است اظهار داشت: با توجه به اینکه استان بوشهر قطب تولید محصولات نخیلات است راه‌اندازی شهرک کشاورزی در اولویت برنامه‌ها قرار دارد.

خورشید گزدرازی با اشاره به اینکه عملیات تولید محصول نخیلات از شش میلیون اصله نخل از فروردین آغاز و تا مهرماه زمان برداشت خرما ادامه دارد خاطر نشان کرد: سالانه افزون بر 160 هزار تن محصول از نخلستان‌های استان بوشهر تولید و به بازارهای داخلی و خارجی عرضه می‌شود.

وی یکی از مشکلات مهم در اراضی نخلستان را آفت چوب‌خوار دانست و بیان کرد: با توجه تداوم خشکسالی و کمبود آب در حوزه کشاورزی این مهم بر تولید کمی و کیفی محصول نخیلات اثر گذاشته که یکی از مشکلات این حوزه آفت چوب‌خوار نخیلات است.

رئیس اتاق بازرگانی با اشاره به اینکه موضوع آفت چوب‌خوار در دستور کار کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی بوشهر و شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان قرار گرفته است گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد آفت چوب‌خوار به 75 هزار هکتار از باغات نخیلات استان‌های مختلف شامل 30 درصد باغات سبب بروز خسارت 30 هزار میلیارد تومانی به خرمای نخیلات شده که 19 هزار هکتار آن در استان بوشهر است.

گزدرازی از تشکیل ستاد پایش و مبارزه با آفت چوب‌خوار در 7 استان خرما خیز خبر داد و بیان کرد: در این راستا اعتبارات لازم به سازمان حفظ نباتات برای مبارزه با این آفت اختصاص داده شده است.

وی تصریح کرد با توجه به اینکه گسترش این آفت سبب آسیب جدی به نخیلات و محصول خرما استان‌های خرما خیز شده است انتظار می‌رود این موضوع در دستور کار جدی قرار گیرد و با اختصاص اعتبار شاهد جلوگیری از گسترش آن و جبران خسارت وارده به کشاورزان باشیم.

 

اخبار مرتبط
  کلمات کلیدی
  ثبت دیدگاه  سایر خبرها
 • تکمیل طرح آبیاری نوین نخیلات دشتستان
 • دستگاه آبرسان برای واحدهای دام و طیور گناوه اختصاص یافت
 • لزوم توجه به تخریب محیط‌زیست ناشی از فعالیت‌های نادرست کشاورزی
 • اجرای طرح ارتقای سلامت ۸ محصول کشاورزی در استان بوشهر
 • تولید ۱.۲ میلیارد قطعه نشاء سبزی و صیفی در گلخانه های استان بوشهر
 • ۶۰ هزار تن گندم در استان بوشهر برداشت می‌شود/ افت ۵۰ درصدی تولید
 • دامپزشکی استان بوشهر نسبت شیوع بیماری تب کریمه کنگو هشدار داد
 • بخشی از مشکلات پرورش میگو در جنوب کشور برطرف شد
 • رفع مشکلات حوزه نخل و خرما در استان بوشهر با جدیت دنبال می‌شود
 • ۹۰۰ هکتار اراضی ساحلی به ظرفیت پرورش میگو استان بوشهر افزوده شد
 • رئیس سازمان شیلات ایران: تولید میگوی پرورشی در کشور به ۶۰ هزار تن افزایش می‌یابد
 • میزان مرغ تولیدی کشور به ۲میلیون و ۶۰۰ هزارتن رسید
 • صرفه‌جویی ۳۰۰ میلیون دلاری با کاهش واردات کره/ ایران بزودی به جمع کشورهای صادرکننده کره می‌‌پیوندد
 • بهره‌برداری از ۱۵۰ طرح شیلاتی کشور از استان بوشهر آغاز شد
 • هواشناسی


  خدمات قابل ارائه توسط مراکز جهاد کشاورزی
  توصیه های کشاورزی
  پیام نیروی انتظامی
  یکی از آسیب ها و تهدیدات کار با شبکه های اجتماعی وابستگی و اعتیاد به حضور در فضای شبکه می باشد. 97/6/31
  مرجع رسیدگی به پیشنهادات، انتقادات ، شکایات
  
  آمار بازدید
  آنلاین :۱
  بازدید امروز : ۱
  بازدید دیروز : ۰
  بازدید ماه : ۱
  بازدید کل : ۱
  آدرس IP : ۳٫۲۲۷٫۲۳۵٫۲۱۶
  آخرین بروزرسانی : ۱۴۰۰/۶/۲۰