سوالات متداول
کد خبر : 1542تاریخ ثبت : 1400/7/16 13:26:34

در سفر وزیر جهاد کشاورزی به بوشهر مطرح شد؛ اختصاص 500 میلیارد ریال اعتبار برای پروژه نوسازی نخیلات استان

وزیر جهاد کشاورزی در سفر خود به استان بوشهر از اختصاص 500 میلیارد ریال اعتبار جهت نوسازی نخیلات استان بوشهر خبر داد.

به گزارش اتحاد خبر،  سید جواد ساداتی نژاد روز جمعه در گفت‌وگو با خبرنگار ضمن اشاره به اهمیت نوسازی نخیلات اظهار کرد: حدود 34 هزار هکتار نخلستان در استان بوشهر داریم و این موضوع خیلی مهمی است و با توجه به اینکه سومین رتبه جهان در تولید خرما داریم، نگاه ما به بحث نخلستان های خرما در کشور، بحث اقتصادی خرما هست.
وی با اشاره به اینکه نخلستان های ما متاسفانه در این سال ها نوسازی نشده اند، افزود: ما نیاز به اصلاح و نوسازی نخیلات داریم. در سال 1400 برای اولین بار مجددا ردیف مربوط به مرکبات و نخلستان ها احیا شد و کار بزرگی بود یکی از اهداف حوزه کشاورزی در استان بحث اصلاح و احیای نخلستان ها هست.
ساداتی نژاد بیان کرد: در این سفر با اختصاص 50 میلیارد تومان پروژه نوسازی نخیلات را در سطح 1000 هکتار شروع خواهیم کرد. و در بخشی هم از شهرستان دشتستان بحث مربوط به اصلاح نخیلات در حدود 2500 هکتار شروع شده با ظرفیت این سفر در حدود 1000 هکتار شروع خواهیم کرد.
وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: بحث آبرسانی نخیلات هم از سد خائیز تأمین خواهد شد که البته بیشترین هزینه مربوط به انتقال آن مربوط به وزارت نیرو هست و در این سفر امیدواریم تامین اعتباراتی برای آن پروژه هم انجام بدهیم که با تلفیق آن آب که کیفیت مناسب تری نسبت به آب هایی که موجود است، دارد حتما می تواند میزان تولید در منطقه را افزایش دهد.
وی افزود: یکی از موضوعات در اصلاح و نوسازی نخیلات بحث نوع گونه مربوط به نخیلات است که خرمای مجول در اینجا به عنوان خرمای پایلوت توانسته از نظر اقتصادی شرایط مطلوب تری را نسبت به گونه های موجود نشان بدهد البته با حفظ اصالت گونه های بومی منطقه و توسعه آن ها میشود در کنار آن ها از گونه های جدیدتر هم استفاده کرد که ارزش افزوده اقتصادی بالاتری دارند امیدوار هستیم که این سفر بتواند در حوزه نوسازی و اصلاح نخیلات در استان بوشهر اتفاقی بسیار خوب به وجود بیاورد.
ساداتی نژاد در پایان بیان کرد: در بحث مربوط به صنایع تبدیلی و تکمیلی در حوزه خرما باید حواسمان به سردخانه هم باشد و در حال حاضر با کسری 90 هزار تن سردخانه در استان مواجه هستیم و در بحث صنایع تبدیلی بازدیدی از کارخانه ای که موجود بود انجام دادیم با توجه به اینکه این کارخانه به تسهیلات نیاز دارد طبق صحبتی که انجام شد بانک کشاورزی این تسهیلات را در اختیار آن ها قرار می‌دهد که دو خطی که نیاز دارند در فرآوری ایجاد کنیم که در کنار حوزه تولید حوزه صنایع تبدیلی در بحث خرما در استان توسعه پیدا کند.

اخبار مرتبط
  کلمات کلیدی
  ثبت دیدگاه  هواشناسی


  خدمات قابل ارائه توسط مراکز جهاد کشاورزی
  توصیه های کشاورزی
  پیام نیروی انتظامی
  یکی از آسیب ها و تهدیدات کار با شبکه های اجتماعی وابستگی و اعتیاد به حضور در فضای شبکه می باشد. 97/6/31
  مرجع رسیدگی به پیشنهادات، انتقادات ، شکایات
  
  آمار بازدید
  آنلاین :۱
  بازدید امروز : ۱
  بازدید دیروز : ۰
  بازدید ماه : ۱
  بازدید کل : ۱
  آدرس IP : ۳٫۲۳۸٫۲۰۴٫۳۱
  آخرین بروزرسانی : ۱۴۰۰/۷/۲۶