سوالات متداول
کد خبر : 1742تاریخ ثبت : 1401/5/2 13:02:45

ظرفیت واحدهای صنایع وابسته به کشاورزی استان بوشهر به ۶۴۰ هزار تن رسید

توسعه صنایع فرآوری تولیدات کشاورزی، شیلات و سردخانه‌ای نقش مهمی در افزایش ارزش افزوده دارد که اکنون ظرفیت واحدهای صنایع فرآوری و تکمیلی بخش کشاورزی استان بوشهر به ۶۴۰ هزار تن رسیده است.

حمزه عباسی پور مدیر صنایع تبدیلی و غذایی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت:  تولید بیش از 1.3 میلیون تن محصولات کشاورزی‌ از جمله ظرفیت‌های استان بوشهر است که این استان نقش مهمی در تأمین مواد غذایی کشاورزی دارد.

استان بوشهر قطب تولید محصولات کشاورزی همچون گوجه‌فرنگی خارج از فصل با تولید 650 هزار تن، خرما با 170 هزار تن، محصولات صیفی‌جات، ماهی و میگو است که توسعه صنایع فرآوری در کنار تولید این محصولات مورد توجه ویژه قرار دارد.

صنایع تبدیلی کشاورزی به مجموعه‌ای گفته می‌شود که تمام یا قسمتی از ماده اولیه خود را به طور مستقیم از بخش کشاورزی می‌‌گیرد که این مواد اولیه شامل محصولات باغی، زراعی، دام، طیور و شیلات است.

 

صادرات محور بودن محصولات تولیدی بخش صنایع تبدیلی

با توجه به رشد فناوری‌های کشاورزی استفاده از اصول مکانیزه در این بخش هر ساله شاهد تولید بسیار زیادی از محصولات کشاورزی در سطح استان و کشور هستیم برای اینکه بتوانیم این محصولات را به نحو احسن با کیفیت بالا و در زمان مناسب به دست مصرف کننده برسانیم ایجاد صنایع تبدیلی و تکمیلی بخش کشاورزی یکی از بهترین راهکارها در این زمینه است.

تحقق این مهم علاوه بر حفظ کیفیت محصول و تولید محصولات بهداشتی رعایت ایمنی و امنیت غذایی سبب ایجاد ارزش افزوده در محصولات کشاورزی نیز می‌شود.

مدیر صنایع تبدیلی و غذایی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر ایجاد اشتغال مولد و پایدار را یکی از ویژگی‌های صنایع تبدیلی کشاورزی به خصوص در مناطق روستایی دانست و اظهار داشت: صادرات محور بودن محصولات تولیدی بخش صنایع تبدیلی کشاورزی از دیگر ویژگی‌های این بخش است.

حمزه عباسی‌پور بحرانی افزود: ایجاد امنیت غذایی و ایمنی غذا با توجه به بسته بندی‌های صحیح و اصولی در صنایع و فرآوری بخش کشاورزی از دیگر اهداف ایجاد صنایع تبدیلی و تکمیلی کشاورزی است و کاهش ضایعات محصولات کشاورزی در پی دارد.

وی بیان کرد: به طور کلی صنایع تبدیلی حلقه مفقوده میان بخش کشاورزی و صنعت است  که در سال‌های اخیر با تلاش کارشناسان سازمان جهاد کشاورزی و امکانات و تسهیلاتی که در این زمینه به وجود آمده شاهد رشد و شکوفایی بیشتر صنایع تبدیلی و تکمیلی بخش کشاورزی بوده‌ایم.

مدیر صنایع تبدیلی و غذایی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر نگهداری محصولات کشاورزی در سردخانه‌ها و بسته‌بندی محصولات شیلات و باغی و زراعی را مورد اشاره قرار داد و تصریح کرد: فعالیت در زمینه تولید انواع کود برای بخش کشاورزی از نمونه بارز ایجاد صنایع تبدیلی در بخش کشاورزی محسوب می‌شود.

640 هزار تن ظرفیت واحدهای صنایع فرآوری و تکمیلی

عباسی‌پور با اشاره به نقش توسعه صنایع فرآوری تولیدات کشاورزی، شیلات و سردخانه‌ای در افزایش ارزش افزوده خاطر نشان کرد: اکنون ظرفیت واحدهای صنایع فرآوری و تکمیلی بخش کشاورزی استان بوشهر به 640 هزار تن رسیده است.

 

وی با بیان اینکه بیش از 5 هزار و 600 نفر در صنایع یاد شده شاغل هستند افزود: فضای سردخانه‌ای برای نگهداری محصولات کشاورزی به میزان بیش از 59 هزار تن اعم از واحدهای سردخانه‌ای مستقل و وابسته ایجاد شده است.

مدیر صنایع تبدیلی و غذایی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر از ایجاد 78 واحد صنایع بسته‌بندی و فرآوری خرما با ظرفیت اسمی بیش از 85 هزار تن را مورد اشاره قرار داد و تصریح کرد: 33 واحد عمل آوری‌، بسته‌بندی و فرآوری ماهی و میگو با ظرفیت اسمی 60 هزار تن ایجاد شده است.

کاهش ضایعات محصولات تولیدی کشاورزی

وی اظهار داشت: این اقدامات نقش به‌سزایی در ایجاد اشتغال، جهش تولید، افزایش فرآوری و کاهش ضایعات محصولات تولیدی کشاورزی غالب استان داشته است.

مدیر صنایع تبدیلی و غذایی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر حمایت از بخش صنایع تبدیلی کشاورزی و سایر دستگاه‌های مرتبط را مورد تأکید قرار داد و گفت: این حمایت‌ها سبب اقتصادی شدن تولید و فعالیت مستمر واحدهایی که بعضاً فصلی فعالیت دارند می‌شود.

عباسی‌پور بحرانی بیان کرد: با تولید اینگونه محصولات سبب فعالیت دائمی صنایع و اشتغال در طول سال برای نیروی‌های شاغل این واحدها می‌شود.

اکنون استان بوشهر در زمینه تولید خوراک آبزیان پرورشی نیاز به سرمایه‌گذاری دارد که از فعالان این حوزه حمایت می‌شود.

اخبار مرتبط
  کلمات کلیدی
  ثبت دیدگاه  کمیته بهره‌وری
  کمیته بهره‌وری سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر
  گزارش عملکرد سازمان
  سازمان جهادکشاورزی به تفکیک سال
  مناقصات سازمان
  جهت مشاهده لیست مناقصات بر روی لینک زیر کلیک کنید
  سایر خبرها
 • اجرای پروژه آبخیزداری سد دره امیری دیلم با سرعت بیشتری انجام شود
 • صدور هشدار دریایی سطح زرد در استان بوشهر/ خلیج‌ فارس مواج می‌شود
 • صید میگو در خلیج‌ فارس محدوده استان بوشهر ۲۹ شهریورماه پایان می‌یابد
 • ۱۸۰۰ میلیارد ریال تسهیلات بخش کشاورزی در استان بوشهر پرداخت شد
 • صید میگو در خلیج‌ فارس استان بوشهر ۲۶ درصد کاهش یافت
 • جذب ۴۶نفر نیروی پیمانی در رشته های مختلف از محل آزمون فراگیر مرحله نهم دستگاههای اجرائی در بخشهای ستادی و شهرستانی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر
 • تقدیر سرپرست مدیریت امور پردیس دانشگاه فرهنگیان استان بوشهر از ریاست سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر
 • خشکسالی و افت کیفیت منابع آبی مهمترین مشکلات نخیلات استان بوشهر است
 • صادرات ۱۵۰۰ تن انواع آبزیان از بوشهر به کشورهای مختلف
 • مدیرکل جدید منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر معرفی شد
 • پذیرفته شدگان نهمین دوره آزمون فراگیر سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر
 • پذیرفته شدگان مرحله نهم استخدام سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر
 • ۸۰ درصد از تولید بذر استان بوشهر محقق شده است
 • تولید سالانه ۶۵۰ تن قارچ دکمه‌ای در بوشهر
 • هواشناسی


  خدمات قابل ارائه توسط مراکز جهاد کشاورزی
  توصیه های کشاورزی
  مرجع رسیدگی به پیشنهادات، انتقادات ، شکایات
  
  آمار بازدید
  آنلاین :۱
  بازدید امروز : ۱
  بازدید دیروز : ۰
  بازدید ماه : ۱
  بازدید کل : ۱
  آدرس IP : ۳٫۲۳۸٫۴۹٫۲۲۸
  آخرین بروزرسانی : ۱۴۰۱/۷/۱۱