سوالات متداول
کد خبر : 1828تاریخ ثبت : 1401/6/22 09:24:13

خشکسالی و افت کیفیت منابع آبی مهمترین مشکلات نخیلات استان بوشهر است

مدیرامور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت: خشکسالی‌های پیاپی و افت کیفیت منابع آبی موجب ضعف بنیه نخیلات و کاهش کیفیت و کمیت محصول خرما در این استان شده است.

سمیه فرحبخش افزود: در شرایطی که نخل تحت تاثیر تنش آبی قرار می‌گیرد توانایی تولید محصول مناسب را ندارد به همین دلیل امروز بنیه نخیلات استان ضعیف و همین امر موجب کاهش عملکرد آنها شده است.

وی بیان کرد: شرایط حاکم باعث شده امروز میانگین تولید نخیلات استان بوشهر کاهش یابد.

فرحبخش اظهار کرد: همچنین در زمان حاضر باردهی نخیلات برخی از مناطق استان بوشهر از جمله سعدآباد در سال زراعی ۱۴۰۰ - ۱۴۰۱ به دلیل تنش های آبی صفر شده است.

مدیرامور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت: تعداد برگ‌ها و خوشه های کم و محدود نخیلات از دیگر پیامدهای خشکسالی در این استان است.

فرحبخش با اشاره به ضرورت اصلاح شیوه آبیاری نخیلات استان بوشهر ادامه داد: در زمان حاضر ۱۷۰ هکتار از نخیلات منطقه آبپخش به شیوه آبیاری نوین در حال آبیاری هستند و افزون براین اجرای این روش آبیاری در ۱۰ هزار و ۱۰۰ هکتار از نخیلات منطقه سعدآباد، آبپخش و کُلُل نیز در دست اجرا است.

وی اظهار کرد: با اجرای این سیستم دوره آبیاری نخیلات مناطق پائین دست سد رئیسعلی دلواری که در زمان حاضر ۲ بار در سال است در بهترین شرایط پیش بینی شده حداقل به ۲ هفته یک بار می رسد.

فرحبخش اضافه کرد: آبیاری غرقابی باعث فشرده شدن خاک و جذب مواد غذایی به صورت محدود و راندمان آن تنها به میزان ۳۰ درصد است اما در شیوه آبیاری تحت فشار راندمان آبیاری به میزان ۸۰ درصد ارتقا و تغذیه گیاه نیز بهتر انجام می‌شود.

وی بروز آفت و بیماری را یکی دیگر از آسیب‌های وارد شده به نخیلات استان بوشهر بر اثر خشکسالی‌های پی در پی عنوان کرد و گفت: امروز سطح وسیعی از نخیلات استان بوشهر به آفت چوبخوار خرما مبتلا شده اند.

فرحبخش در باره بیمه نخیلات اظهار داشت: در سال زراعی ۱۴۰۰- ۱۴۰۱ در حدود ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار اصله از نخیلات این استان بیمه شده اند.

وی با اشاره به حوادث غیر مترقبه اظهار کرد: باغداران از بیمه محصولات خود غافل نشوند.

اخبار مرتبط
  کلمات کلیدی
  ثبت دیدگاه  کمیته بهره‌وری
  کمیته بهره‌وری سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر
  گزارش عملکرد سازمان
  سازمان جهادکشاورزی به تفکیک سال
  مناقصات سازمان
  جهت مشاهده لیست مناقصات بر روی لینک زیر کلیک کنید
  هواشناسی


  خدمات قابل ارائه توسط مراکز جهاد کشاورزی
  توصیه های کشاورزی
  مرجع رسیدگی به پیشنهادات، انتقادات ، شکایات
  
  آمار بازدید
  آنلاین :۱
  بازدید امروز : ۱
  بازدید دیروز : ۰
  بازدید ماه : ۱
  بازدید کل : ۱
  آدرس IP : ۳٫۲۳۵٫۶۰٫۱۹۷
  آخرین بروزرسانی : ۱۴۰۲/۹/۱۵