سوالات متداول
کد خبر : 794تاریخ ثبت : 1397/12/6 08:44:39
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بوشهر:

آغاز واکسیناسیون تب برفکی در شهرستان بوشهر

عملیات واکسیناسیون تب برفکی برای بیش از 2500 راس دام سنگین توسط شبکه دامپزشکی با همکاری جهاد کشاورزی شهرستان بوشهر آغاز گردید.

کبری توکلی گفت: عملیات واکسیناسیون تب برفکی برای بیش از 2500 راس دام سنگین در دهستان انگالی توسط شبکه دامپزشکی شهرستان بوشهر با همکاری مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان بوشهر آغاز گردید.

توکلی بیان نمود: تب برفکی از جمله مهم ترین بیماری های مسری و بسیار واگیر دار در بین گاوها و نشخوارکنندگان است که باعث خسارات اقتصادی قابل توجهی می گردد .

وی افزود: تب برفکی یا» بیماری دهان و پا « یک بیماری عفونی و گاهی کشنده ویروسی است که موجب بیمار شدن حیوانات زوج سم از جمله گاو اهلی و اعضای خانواده گاوسانان می شود. این ویروس عامل بیماری در ابتدا به مدت دو تا سه روز تب شدید ایجاد نموده و متعاقبا تاول هایی در داخل دهان و روی پا ظاهر می شود که ممکن است پاره شده و موجب لنگش حیوان شود .

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بوشهر گفت: تب برفکی بسیار واگیردار است و قطرات آیروسل دفع شده از حیوان آلوده، تماس با تجهیزات دامداری، غذا، وسایل نقلیه، البسه آلوده و حیوانات شکارچی اهلی و وحشی موجب گسترش بیماری می شوند. این بیماری به عنوان طاعون برای صنعت دامداری محسوب می شود .

کبری توکلی از جمله راه های مقابله با این بیماری را اقدامات بهداشتی و قرنطینه ای به منظور جلوگیری از ورود ویروس تب برفکی، واکسیناسیون و ایجاد پوشش ایمنی در دام های مورد هدف، مراقبت کلینیکی و سرولوژیکی و ... دانست.

اخبار مرتبط
کلمات کلیدی
ثبت دیدگاههواشناسی


خدمات قابل ارائه توسط مراکز جهاد کشاورزی
توصیه های کشاورزی
پیام نیروی انتظامی
یکی از آسیب ها و تهدیدات کار با شبکه های اجتماعی وابستگی و اعتیاد به حضور در فضای شبکه می باشد. 97/6/31
مرجع رسیدگی به پیشنهادات، انتقادات ، شکایات

آمار بازدید
آنلاین :۴
بازدید امروز : ۱۴۹
بازدید دیروز : ۲۳۶
بازدید ماه : ۴۸۰۸
بازدید کل : ۷۸۰۵۸۳
آدرس IP : ۳٫۸۱٫۲۹٫۲۲۶
آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۸/۸/۲۱