سوالات متداول
کد خبر : 834تاریخ ثبت : 1398/4/24 08:18:27

۵ هزار هکتار گلخانه در بوشهر اجرا می‌شود

بر پایه برنامه مصوب ۱۰ ساله توسعه گلخانه‌های کشور، پنج هزار هکتار از زمین های استان بوشهر به صورت پلکانی به کشت گلخانه اختصاص می یابد.

بر پایه برنامه مصوب ۱۰ ساله توسعه گلخانه‌های کشور، پنج هزار هکتار از زمین های استان بوشهر به صورت پلکانی به کشت گلخانه اختصاص می یابد.

مجری طرح توسعه گلخانه های وزارت جهاد کشاورزی گفت: بر این اساس برنامه ریزی های انجام شده امسال ۳۰۰ هکتار از این برنامه در استان بوشهر اجرا می شود.

ولی الله بنی عامری روز یکشنبه در نشست ستاد اقتصاد مقاومتی طرح توسعه گلخانه ها در استان بوشهر افزود: این استان با توجه به قابلیت و ظرفیت هایی که از نظر شرایط محیطی و آب و هوایی دارد توان افزایش این میزان سطح گلخانه ها تا ۱۰ هزار هکتار را دارد.

وی بیان کرد: با توجه به اینکه استان بوشهر به شدت تحت تاثیرخشکسالی، کم آبی، آبهای نامتعارف، حرکت منابع آبی به سمت شور شدن کاهش مبادی آب شیرین و افزایش سطح تبخیر قرار دارد چاره ای به جز حرکت به سمت کشت های گلخانه ای که منجر به صرفه جویی آب، افزایش عملکرد و اشتغال می شود ندارند.

وی بیان کرد: گلخانه ها و یا کشت های تحت پوشش در استان بوشهر تابع اقلیم هستند و با کمترین هزینه در بخش گرمایشی، سرمایشی و سیستم هایتک با کمترین سرمایه گذاری نسبت به سایر استان های دیگر می توان در این بخش فعالیت کرد.

وی گفت: بیش از ۵۰ تن از محصول تولیدی گوجه فرنگی در فضای باز تولید می شود و تلاش می شود با هزینه ۲ تا سه میلیارد ریال در هکتار این میزان تولید به چهار تا پنج برابر افزایش یابد.

بنی عامری یادآورشد: با توجه به کاهش مصرف آب در بخش گلخانه ها و افزایش عملکرد در واحد سطح نباید برخی دستگاه های اجرایی در مقابل این سیاست وزارت جهاد کشاورزی ایستادگی کنند.

مجری طرح توسعه گلخانه ای کشور افزود: وزارت جهاد کشاورزی مسئول تولید و تامین امنیت غذایی است و ما به عنوان مجریان طرح توسعه گلخانه ها تابع قوانین و مقرراتی هستیم که وزارت تعیین می کند.

وی تاکید کرد: برای اینکه توسعه در استان بوشهر بصورت همگام و همه جانبه باشد پیشنهاد می شود یک سری پایلوت هایی با پیمانکاران استانی مشخص شود.

بنی عامری گفت: در زمان حاضر ۱۰ میلیون بذر وجود دارد و ۲۴ میلیون بذر نیز ترخیص شده و نیاز بذر گلخانه های کشور تامین شده و نگرانی در این خصوص وجود ندارد.

وی افزود: با ایجاد زنجیره ارزش در تامین نهاده ها، مدیریت تولید و بازار می توانیم کار را هدایت کنیم.

بنی عامری بر ضرورت حرکت به سمت کشت های جدید با هدف ایجاد تنوع محصولات، تاسیس آب شیرین کن ها براساس مصوبه وزارت نیرو تاکید کرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت: با توجه به سیاست توسعه گلخانه ها و شرایط خاص اقلیمی حاکم بر استان امسال سطح کشت گلخانه ها در سطح ۳۰۰ هکتار اجرا می شود.

محمد تقی منوچهری افزود: سال گذشته ۱۰۳ هکتار از زمین های کشاورزی استان بوشهر به زیر کشت گلخانه ها رفت که از این میزان ۷۴ هکتار کشت داربستی و ۲۹ هکتار به صورت گلخانه ای بوده است.

وی بیان کرد: در زمان حاضر میزان سطح زیر کشت گلخانه ها در استان بوشهر ۳۲۰.۵ هکتار است که بیش از ۶هزار و ۳۸۴ تن محصول تولید می شود.

منوچهری گفت: وجود ۱۰ هزار هکتار زمین های مستعد کشت گلخانه ای در جنوب استان، تولید ۸۵۰ هزار تن انواع سبزی و صیفی، سد چشم شیر با ۶۰ میلیون مترمکعب حجم ذخیره آب که امکان احداث ۶هزار هکتار گلخانه را دارد، گردش مالی هزار و ۵۰۰ میلیارد تومانی ازمحل گوجه فرنگی و ایجاد ۶۰ هزار فرصت شغلی، وجود ۷۰۰ کیلومتر مرز آبی و شرایط مناسب برای نصب آب شیرین کن و ۱.۱ میلیارد قطعه تولید نشاء از جمله ظرفیت های استان بوشهر در این بخش است.

اخبار مرتبط
  کلمات کلیدی
  ثبت دیدگاه  سایر خبرها
 • وزارت جهاد کشاورزی ملزم به بیمه اجباری تمامی دام های کشور شد
 • برگزاری کارگاه آموزشی جوندگان مضر محصولات کشاورزی در شهرستان بوشهر
 • کارگاه آموزشی بیماری های دام در شهرستان بوشهر برگزار گردید
 • توجه به زنان روستایی و عشایری از سیاست های اساسی صندوق خرد زنان روستایی است
 • افزایش دما و رطوبت و احتمال بروز تنش در محصولات کشاورزی استان بوشهر
 • بوشهر، افق روشنی در صنعت میگوی کشور در پیش رو دارد
 • برگزاری کارگاه آموزشی هویت گذاری دام در استان بوشهر
 • تمام زنبورداران موظف به دریافت مجوز اسکان هستند
 • سالیانه بیش از 1000 تن عسل کنار در استان بوشهر تولید می شود
 • واحدهای دامداری غیر صنعتی ساماندهی می شوند
 • برگزاری کارگاه آموزشی سرویس و نگهداری تراکتور در شهرستان گناوه
 • بازارچه های عرضه مستقیم محصولات کشاورزی دراستان بوشهر راه اندازی می شود
 • استفاده از کود مرغی خام در اراضی زراعی شهرستان کنگان ممنوع شد
 • برگزاری نخستین نمایشگاه تخصصی شیلات و صنایع وابسته در استان بوشهر
 • هواشناسی


  خدمات قابل ارائه توسط مراکز جهاد کشاورزی
  توصیه های کشاورزی
  پیام نیروی انتظامی
  یکی از آسیب ها و تهدیدات کار با شبکه های اجتماعی وابستگی و اعتیاد به حضور در فضای شبکه می باشد. 97/6/31
  مرجع رسیدگی به پیشنهادات، انتقادات ، شکایات
  
  آمار بازدید
  آنلاین :۵
  بازدید امروز : ۱۵۵
  بازدید دیروز : ۱۹۵
  بازدید ماه : ۴۷۶۶
  بازدید کل : ۷۷۴۲۴۱
  آدرس IP : ۳۵٫۱۷۵٫۱۹۱٫۱۶۸
  آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۸/۷/۲۳