سوالات متداول
کد خبر : 866تاریخ ثبت : 1398/7/3 11:37:51

طرح تجهیز اراضی حاشیه حله استان بوشهر به سامانه نوین آبیاری کم فشار کلید خورد

مطالعات طرح تجهیز اراضی حاشیه حله به سامانه نوین آبیاری در سطح 1000 هکتار از اراضی تحت ایستگاه پمپاژ انجام می گیرد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بوشهر گفت: با توجه به مقدمات فراهم شده و پیگیری های به عمل آمدده پیش بینی می شود در سال جاری در راستای اجرای برنامه ی 5 ساله ششم توسعه و ترویج روش های نوین آبیداری در آن منطقه، انجام مطالعات طرح تجهیز اراضی حاشیه حله به سامانه نوین آبیاری در سطح 1000 هکتار از اراضی تحت ایستگاه پمپاژ انجام گردد.

کبری توکلی افزود: آبیاری کم فشار روش جدیدی است که در آن با استفاده از فشار آب موجود در لوله های آبرسانی مزرعه و یا با ایجاد فشار کم با ریزش آ درون یک مخزن کوچک به مانند لوله جدار با اتصال به لوله موتور خانه بدون نیاز به استخر و پمپاژ انجام می پذیرد .

توکلی اظهار داشت: در این روش هیچ نیازی به پمپاژ و استخر و قطره چکان نبوده و انرژی اولیه با توجه به اختلاف ارتفاع سطح آب از مبدا تا مزرعه قابل تامین است لذا با توجه به طرح هدفمندی یارانه ها و اصلاح الگوی مصرف بهترین روش برای کاهش هزینه ها و بهره وری کافی و بهینه از ذخایر آبی موجود می باشد.

وی گفت: بنا به ضرورت اجرای آبیاری کم فشار و تغییر روش آبیاری از شیوه سنتی به شیوه های نوین کم آب وبی شک اجرای این طرح در اراضی مذکور باعث افزای راندمان آبیاری و جلوگیری از تلفات آب در کانال های موجود خواهد شد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بوشهر افزود: در این راستا کارگاه آموزشی آشنایی با آبیاری کم فشار با حضور 20 نفر از کارشناسان و بهره برداران با هدف آموزش بهره برداران این بخش و ترغیب آنان به استفاده از سامانه های نوین آبیاری در راستای افزایش راندمان و ضریب بهره وری آب در دهستان انگالی شهرستان بوشهر برگزار گردید.

توکلی هدف از برگزاری این کارگاه آموزشی را آشنایی با مزایای این روش از جمله : کاهش تلفات ناشی از تبخیر و نشت آب به لحاظ حذف شرایط تبخیر و نشت که در کانال های روباز وجود دارد، کاهش نیروی انسانی مورد نیاز بهره برداری به لحاظ مکانیزه بودن سامانه، امکان آبیاری اراضی ناهموار و پرشیب، جلدوگیری از توسعه و پخش علف های هرز در سطح مزارع بیان نمود.

 

اخبار مرتبط
  کلمات کلیدی
  ثبت دیدگاه  هواشناسی


  خدمات قابل ارائه توسط مراکز جهاد کشاورزی
  توصیه های کشاورزی
  پیام نیروی انتظامی
  یکی از آسیب ها و تهدیدات کار با شبکه های اجتماعی وابستگی و اعتیاد به حضور در فضای شبکه می باشد. 97/6/31
  مرجع رسیدگی به پیشنهادات، انتقادات ، شکایات
  
  آمار بازدید
  آنلاین :۱
  بازدید امروز : ۱
  بازدید دیروز : ۰
  بازدید ماه : ۱
  بازدید کل : ۱
  آدرس IP : ۱۸٫۲۳۲٫۱۸۸٫۸۹
  آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۹/۴/۲۲